Mastercard logosunu yeniledi

Marka, yola logosunda ismi yer almadan devam edecek.

08.01.2019 - 13:46 | Sencer Uçar

Logosunu son olarak 2016 yılında, modernleşmek ve gitgide dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak adına değiştiren Mastercard, logosunda bir kez daha yeniliğe gitti.

Marka, iç içe geçen sarı ve kırmızı dairelerin altında yer alan ismini logosundan kaldırdığını duyurdu. Böylece, Mastercard sembolü haline gelen iç içe geçmiş daireler, markanın logosunda yalnız kalmış oldu. Mastercard, isimsiz logosunun yeni koşullara daha rahat adapte olabilir ve dolayısıyla da dijitalleşen dünyayla pürüzsüzce bütünleşebilir olmasını hedefliyor.

İnsanların yüzde 80’den fazlasının Mastercard yazısına ihtiyaç duymaksızın logonun Mastercard’a ait olduğunu fark ettiklerini belirten Mastercard CMO’su Raja Rajamannar, dolayısıyla marka dönüşümü için bir sonraki adımı atmaya hazır oldukları kanısına vardıklarını, zengin marka miraslarından gurur duyduklarını ve ikonik dairelerin isim olmaksızın boy göstermelerini görmek için heyecanlandıklarını söyledi.

Logo tasarımında imzası bulunan Pentagram’ın grafik tasarımcısı Michael Bierut ise günümüzde kelimelerden çok ikonlar ve semboller aracılığıyla iletişim kurulduğunu söyledi. Mastercard’ın 1966 yılından bu yana kullandığı sarı ve kırmızı dairelerine övgüler düzen Bierut, logoda yer alan ismin çıkarılmasıyla birlikte Mastercard’ın da isim olmaksızın yalnızca sembol kullanan elit markalar kervanına katıldığını belirtti.