Mart ayında iz bırakan olay, kişi ve kurumlar

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli hazırladığı gündem raporunun Mart ayı sonuçları açıklandı.

05.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli hazırladığı gündem raporunun Mart ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, Türkiye’nin ay boyunca en çok konuştuğu konular; Libya’daki gelişmeler, Japonya depremi, Ergenekon kapsamında gözaltına alınan gazeteciler ve siyaset arenasındaki sıcak gelişmeler oldu.

MTM Medya Takip Merkezi, tüm gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yayımlanan haberleri tek tek inceleyerek, ülke gündeminde geçtiğimiz ay en çok konuşulan olay, kişi ve kurumları belirledi.

Araştırma raporuna göre, Mart ayında Türk medyasında en çok yer bulan konu, Libya’daki halk ayaklanması ve bununla birlikte yaşanan sıcak gelişmeler oldu. Kaddafi’nin, halk isyanına verdiği sert yanıt, önce Fransa ardından ABD güçlerinin savaş uçaklarını Libya’ya göndermesiyle yeni bir boyut kazanırken, konu tüm dünyada olduğu gibi Türk medyasında da geniş yankı buldu. Gelişmeler, medyada 67 bin 750 habere konu edilirken, TV kanallarının konuya ayırdığı süre ise 662 saati buldu.

Gazeteci tutuklamaları ülke gündemini alt-üst etti

Raporunun sonuçlarına göre; Mart ayında en çok konuşulan ikinci konu, gazeteci tutuklamaları nedeniyle büyük eleştiriler alan Ergenekon Soruşturması oldu. Nedim Şener, Ahmet Şık gibi isimlerin tutuklanmasının ardından, Zekeriya Beyaz’ın evine yapılan baskın da gündeme bomba gibi düştü. Ergenekon Soruşturması ile ilgili medyada 41 bin 974 haber yayınlanırken, gazeteci tutuklamaları nedeniyle “basın özgürlüğü” tartışmaları da yeniden alevlendi. 9 bin 200 haber ve yazı ile medyada yer bulan “basın özgürlüğü” konusu, Türk medyasında bugüne kadarki kendi haber rekorunu kırdı.

Japonya depremi ve radyasyon riski

Geçtiğimiz ayın önemli bir diğer gelişmesi, Japonya’da yaşanan deprem oldu. Depremin ardından oluşan tsunamiyle birlikte 10 bin kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Dünya eksenini kaydıran bu gelişmenin ardından Fukuşima nükleer santralinde basıncın yükselmesi, tüm dünyada derin endişe yarattı. MTM’nin yaptığı araştırma raporuna göre; Japonya’yla ilgili tüm gelişmeler, dünya medyasından olduğu kadar Türk medyasında da geniş yankı buldu. Konu, 41 bin 937 haber ile kamuoyuna ulaştırıldı.

Eylemsizlik kararı terör haberlerini azalttı

Terör örgütünün geçtiğimiz aylarda eylemsizlik kararı almasının ardından, medyada yer alan terör haberlerinde önemli bir düşüş yaşandı. Geçtiğimiz aylarda Türk medyasının gündem maddeleri arasında ilk sıralarda yer alan terör haberleri, listede gerilere düştü. PKK terör örgütü, ay boyunca 19 bin 967 haberde yer buldu.

Partilerin seçim hazırlıkları gündemi belirledi

MTM’nin, düzenli olarak hazırladığı ‘ayın siyaset gündemi’ raporuna göre; Mart ayında, yaklaşan genel seçimler nedeniyle, siyaset haberlerinde büyük bir artış yaşandı. Siyasi partilerin seçim hazırlıkları ve milletvekili aday başvuruları, medyanın yakın markajına girdi.

Medyada ayın en çok yansıma bulan partisi ise, haber sayısında Şubat ayına oranla yüzde 54 artış yaşanan AK Parti oldu. 73 bin 553 haberde bahsi geçen AK Parti’ye, TV kanalları 412 saat yer ayırdı.

TV’de CHP, basında AKP

MTM’nin siyaset gündemi raporuna göre; Türkiye’nin en çok konuşulan ikinci partisi, CHP oldu. Ana muhalefet partisi, seçim öncesindeki yoğun hazırlıklarıyla gündeme gelirken; partinin torba kanununun da aralarında olduğu 7 yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurması, siyaset arenasını yeniden alevlendirdi. Medyada 60 bin 913 habere konu edilen CHP’ye, TV ekranlarında ayrılan süre ise bu ay da AKP’yi geçti. CHP, televizyon kanallarında 555 saat boyunca yer buldu.

MHP’nin idam önerisi

Geçtiğimiz ay Türkiye gündemine damga vuran bir diğer parti de MHP oldu. Mart ayında özellikle MHP’li Oktay Vural’ın,’hükümet idam cezasını getirse destekleriz’ açıklaması, siyaset arenasının sıkça tartıştığı konulardan biriydi. Tüsiad’ın anayasa önerisine yönelik sert açıklamalarıyla da dikkat çeken partinin, ay boyunca 22 bin 782 haberde bahsi geçti.

Ekonomi gündemi

MTM’nin medya raporuna göre, geçtiğimiz ay ekonomi dünyasının gündeminde ihracat konusu vardı. Ekonomi medyasını en çok meşgul eden bir diğer gelişme ise Libya’daki halk ayaklanmasının ardından, Türk şirketlerinin bu ülkedeki faaliyetlerine son vermesiydi. Konuyla ilgili olarak harekete geçen Maliye Bakanlığı’nın, Libya’da mağdur olan tüm yatırımcılara gerekli kolaylıkları göstereceğini açıklaması, iş dünyasını bir nebze de olsa rahatlattı.

Medyanın gündemindeki kurum THY

Mart ayında gündeme damgasını vuran firma yine THY’ydi. THY, Los Angeles kentine uçmaya başlaması, yeni uçak siparişleri ve National Golf Club’da üçüncüsü düzenlenen Avrupa Bayanlar Golf Turnuvası’nın (LET) Türkiye ayağının ana sponsoru olmasıyla, medyada sıkça yansıma sağladı. Ali Ağaoğlu’na reklam teklifi götüren THY, ay boyunca 7 bin 665 haberde yer aldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.