Markaların yüzü, sesi, soluğu

6 Haziran 2005 tarihinde Advertising Age’de çok ilginç bir ilan yayımlandı. Bu ilan, gıda devi Kellog’s’un, mısır gevreği markasının efsanevi ikonu Tony the Tiger’ı (Kaplan Tony) seslendiren Thurl Ravenscroft ile ilgiliydi ve şu satırları içeriyordu: ‘Her büyük karakterin arkasında büyük bir adam vardır.’ Ravenscroft, 22 Mayıs 2005’te vefat ettiğinde 53 yıldır Kaplan Tony’yi seslendiriyordu ve […]

06.01.2009 - 15:00 | MediaCat

6 Haziran 2005 tarihinde Advertising Age’de çok ilginç bir ilan yayımlandı. Bu ilan, gıda devi Kellog’s’un, mısır gevreği markasının efsanevi ikonu Tony the Tiger’ı (Kaplan Tony) seslendiren Thurl Ravenscroft ile ilgiliydi ve şu satırları içeriyordu: ‘Her büyük karakterin arkasında büyük bir adam vardır.’

Ravenscroft, 22 Mayıs 2005’te vefat ettiğinde 53 yıldır Kaplan Tony’yi seslendiriyordu ve onun o patlayan sesi 500’den fazla Kellog’s mısır gevreği reklamında yankılanmıştı.

Dünya markaları söz konusu olduğunda bu türden uzun soluklu marka-yıldız ilişkilerine çok sık rastlıyoruz. Markalar çeşitli yıldızları, yüzleri ya da sesleri olarak seçip uzun süre bu isimlerle işbirliği yapıyorlar, bu isimlerin kendileriyle özdeşleşmesini sağlıyorlar. En son Pepsi, David Beckham ile olan sözleşmesini sona erdirdiğinde 10 yıllık bir marka-star ilişkisine son noktayı koyuyordu ki bu, günümüzün her an her şeyin değiştiği dünyasında epey uzun bir süre.

Türkiye’de birkaç istisna dışında bu tür uzun soluklu marka-yıldız ilişkilerine rastlamak zor. Bir yıldızı bir yıl bir markanın, ertesi yıl başka bir markanın reklamlarında görmek hiç şaşıtıcı değil. Daha kötüsü, bir yıldız aynı anda iki, hatta birkaç markanın reklamlarında boy gösterebiliyor.

Bunu neye yormak lazım? Yenilik tutkusuna mı, istikrarsızlığa mı?

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.