Maraton izleyiciler reklamla barışık

Onlar reklamlarınızı daha iyi hatırlıyor, daha çok paylaşıyor.

21.07.2014 - 10:53 | Alev Kaynak

Yeni bir araştırmaya göre ‘maraton izleyiciler,(binge-viewers)’ televizyonu kısa oturumlarla seyreden izleyicilere göre, yayınlanan reklamları daha iyi hatırlama ve bu reklamlar hakkında arkadaş ve aileleriyle daha fazla sohbet etme eğiliminde.

The Wall Street Journal’da yayınlanan rapor, Omnicom Medya Grup’un pazarlama teknolojisi platformu Analect’in maraton izleyicilerin yüzde 21’inin reklamları hatırladığı; maraton olmayan izleyicilerin ise yalnızca yüzde 10’unun reklamları hatırladığı sonucuna ulaştığını bildiriyor.

Maraton izleyiciler, bir televizyon programının üç ya da daha fazla sezonunu bir seferde tüketen izleyiciler olarak tanımlanıyor. Maratonculara dair bir başka ilgi çekici ayrıntıysa, maruz kaldıkları reklamları sosyal medyada paylaşırken, arkadaş ve aileleriyle bu reklamlar hakkında tartışma eğilimlerinin de daha fazla oluşu. Maraton izleyici olmayanların sosyal medya paylaşım oranı yüzde 7 iken, maratoncularda bu oran yüzde 15’e çıkabiliyor. Arkadaş ve aile ile reklamları tartışma oranları ise yüzde 20. Bu oran maraton izleyici olmayanlarda yüzde 12’ye düşüyor.

Bununla beraber maratoncuların üçte birinden fazlası (yüzde 38), abonelik ücretlerinin azaltılması durumunda program sezonlarını arka arkaya izlerken, reklamları izlemeye de karşı çıkmayacaklarını belirtiyor. Benzer sayıda bir kesimse (yüzde 35) reklamların maratonlarında iyi bir mola olabileceğine inanıyor.

Araştırmanın katılımcılarını, haftada 5 ya da daha fazla saati televizyon ya da bir başka cihazın sağladığı içeriği aralıksız tüketerek geçiren 18 yaş ve üzeri 1307 yetişkin oluşturuyor. Bu yetişkinlerin 826’sı maraton izleyici. Araştırmanın bulgularına göre maraton izleyiciler, diğer izleyicilere göre daha genç olma eğiliminde. Yaklaşık beşte dörtlük bir kesim (yüzde 80) milenyumdan önce doğarken, yüzde 68’i X jenerasyonuna mensup. Rapora göre yüzde 49’luk bölüm ise Baby Boomer.

Annalect’in araştırma direktörlerinden Jed Meyer’in söylediklerine göre, maraton izleyicilerin günümüzün trendlerinden biri haline gelişi, markaların tüketicileriyle buluşmalarında yeni fırsatları ve yeni modelleri beraberinde getirebilir. Örneğin reklamverenler, televizyon izleyicilerinin nostaljik ya da eski bir içerik tüketirken bile güncel ve ilgili reklamlara maruz kalabilmesini sağlayan, ‘dynamic ad insertion’ gibi yeni teknolojileri kendi avantajlarına çevirebilirler.

Kaynak: warc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.