Açıkhava reklamlarında en çok ne beğeniliyor?

Ströer Kentvizyon, Reklam Beğeni Araştırması'nı yayınladı.

18.07.2014 - 17:25 | MediaCat

Türkiye genelinde 26 yerleşim merkezinde faaliyet gösteren açıkhava reklam şirketi Ströer Kentvizyon, açıkhava mecrasının ne kadar etkin olduğunu ölçmek için başlattığı Impacto etki araştırmasına,  yeni bir araştırma daha ekliyor: Reklam Beğeni Araştırması.

Açıkhava reklamlarının kreatif tasarımlarını ele alan ve bağımsız araştırma şirketi GfK Türkiye ile gerçekleştirilen reklam beğeni araştırması, bir açıkhava reklamında yer alan unsurların, reklamın beğenilmesini ne oranda etkilediğini ortaya çıkarıyor.

Araştırmada test edilecek 45 farklı reklam tasarımı önce 12 başlık altında  (kelime sayısı, renk sayısı, kullanılan yazı tipinin okunurluğu, arka fonu vb.)  değerlendirilerek, saha çalışmalarına başlandı. Nisan ayında İstanbul, Ankara ve İzmir’de 15–50 yaş, ABC1C2 sosyoekonomik statüye sahip toplam 401 kişi ile görüşüldü.  Görüşülen kişiler,  tasarımlar üzerine bir beğeni sıralaması yaptı ve böylece açıkhava reklam tasarımında beğeniyi hangi unsurların ne kadar etkilediği belirlenmiş oldu. Buna göre;

Beğeniyi etkileyen en önemli kriter: Ünlü kullanımı.
Araştırmada,  kullanılan kampanyalar arasında en beğenilen tasarımların Kıvanç Tatlıtuğ ile öne çıkması, kampanya için seçilen ünlünün kim olduğunun ve ne kadar sevildiğinin önemini gösteriyor. Diğer yandan tasarımda ünlü olmasa dahi insan kullanımının beğeniyi olumlu yönde etkilemesi araştırmanın ortaya koyduğu bir başka sonuç.

Büyük görsel bir adım önde!
Reklamı yapılan ürünün, reklam tasarımı ne kadar büyük olursa beğeni de o oranda artıyor. Büyük tasarım kullanımının yanında görselin çekiciliği de beğeniyi artırmaktadır. Araştırmada biri çikolatalı gofret diğeri dondurma olan 2 farklı reklam tasarımı test edildi. Ürünü olduğu gibi gösteren çikolatalı gofret tasarımı yerine, efekt kullanarak dondurmanın her bir parçasını gösteren tasarımın beğeni skoru daha yüksek çıktı.

Az bilgi, az kelime, tek mesaj!
Ürün görselini küçük kullanıp fazla bilgi veren ve fazla kelimenin bulunduğu tasarımların beğeni düzeyi düşüyor. Az bilgi, az kelime kullanılan ve tek mesaj veren tasarımlar daha fazla dikkat çekiyor ve daha çok beğeniliyor.

Yazı tipinin okunaklı olması beğeniyi etkileyen diğer bir unsur. Az bilgi, az kelime dahi olsa okunaklı olmayan fontların kullanıldığı mesajların yer aldığı tasarımlar beğenilmiyor.

Çok renkli olmasın diyoruz, sıcak renkleri beğeniyoruz!
Beğeniyi etkileyen unsurlardan birisi de renk sayısıdır. Araştırmadan çıkan sonuca göre bir açıkhava tasarımındaki ideal renk sayısı ortalama 4’tür.

Kırmızı veya sarı/turuncu renklerin hakim olduğu tasarımlar daha çok beğenilmektedir. Yeşil rengin pozitif veya negatif bir etkisi bulunmazken; siyah, beyaz ve mavi/lacivert renkler beğeniyi olumsuz yönde etkiliyor.

Tasarımda arka fonun sade olması beğenide negatif ya da pozitif bir etki yaratmazken, karışık fon kullanımının beğeni üzerinde negatif bir etkisi bulunmaktadır.

Logo orta büyüklükte ve sol üstte!
Açıkhava reklam tasarımında logonun sol üstte ve orta büyüklükte olması herhangi bir etki yaratmıyor. Küçük veya büyük boyuttaki logoların ortada, sağ ve sol altta veya sağ üstte olması beğeniyi negatif yönde etkiliyor.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.