Maliye Bakanlığı’ndan Google’a ağır ceza

Vergi kaybı gerekçesiyle Google'a yüklü bir ceza geldi.

26.05.2017 - 13:13 | Sencer Uçar

Maliye Bakanlığı'ndan Google'a ağır ceza

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı vergi müfettişlerince yapılan rutin incelemeler sırasında Google’ın İstanbul Levent’teki Tekfen Plaza’da bulunan Türkiye ofisinden internet reklamcılığı faaliyetlerinde bulunmasına rağmen Türkiye’deki müşterilere reklam satış faturalarının İrlanda’dan kesildiğinin anlaşılması ve bu sebeple de Türkiye’yi yüksek oranlarda vergi kaybına soktuğu gerekçesi ile Maliye Bakanlığı tarafından Google’a 300 milyon TL tutarında ceza kesildi.

Ayrıca, müfettişler tarafından Google’ın İrlanda ile Türkiye arasında 2011’de imzalanan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’nın 5’inci maddesi kapsamında işyeri bulundurduğu da raporlandı.

2010-2013 arası dönem için yaklaşık 300 milyon TL kurumlar vergisi ve KDV alacağı önerilen Google, kesilen cezalar için Vergi Mahkemesi’ne itirazda bulunmadan vergi affından yararlandı ve vergi cezalarını kanun çerçevesinde ödedi.

Kaynak: sabah.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.