Le Monde satışına Sarkozy resti

Fransa’da ekonomi ve politika çevrelerini yakından ilgilendiren dünyanın en etkili gazetelerinden...

13.06.2010 - 00:00 | MediaCat

Fransa’da ekonomi ve politika çevrelerini yakından ilgilendiren dünyanın en etkili gazetelerinden Le Monde’un hisselerinin bir kısmının satışına Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy el koydu.

Sarkozy, satışın Pierre Berge-Xavier Nigel-Matthieu Pigasse üçlüsünün elinde kalmaması için Le Monde Genel Yayın Yönetmeni Eric Foottorino’yla Elysee Sarayı’nda görüşerek açıkça gözdağı verdi. Sarkozy’nin gazetenin editörü Eric Fottorino’dan konunun detayı hakkında bilgi alıp, işadamlarının gazeteyi satın alması konusuna karşı çıktığını söylediği. Sarkozy, Fottorino’ya, “Eğer bu üçlüye verirseniz, basımevinizin yenilenmesi için devlet kasasından verilecek 10-15 milyon Euro’luk yardımı unutun” imasında bulunarak açıkça gözdağı verdi.

Yayın ilkelerine zıt
Öte yandan işadamlarının gazeteye 121 milyon dolarlık yatırım yapma konusunda hazır olduğu ve Le Monde’un temmuz ayında mali kaynaklarının tükeneceği belirtildi. Fottorino, geçen hafta gazetenin birinci sayfasında yayımlanan notunda, gazetenin tarihinde bir sayfanın kapanmak üzere olduğunu ilan etmiş, gazeteye üçü yabancı, beş talip olduğunu duyurmuştu. Lazard’ın yatırım bankası çalışanlarından Mathieu Pigasse, Yves Saint Laurent’in eski iş ortaklarından Pierre Berge ve telekom milyarderi Xavier Niel’in Le Monde’u almak için girişimde bulunduğu ancak Sarkozy’nin, yayın ilkeleri temeline zıt olacağı gerekçesiyle bu tür bir satışa onay vermeyeceği ifade edildi.

Fransızları tutuyor
Sarkozy, daha önce seks telefon hatları organize eden Free telefon hatlarının kurucusu Xavier Niel’in Le Monde gibi saygın bir gazeteyi almasını istemediğini dile getirdi. Bu üçlünün bir araya gelmesini dahi ilginç bulduğunu belirten Sarkozy, İspanyol Prisa Grup ile Fransız medya devi Lagardere lehinde kulis yaptı. Le Monde’de gazeteyi kontrol edebilecek kadar hisse sahibi olan çalışanlar, yayın yönetmeni gerektiğinde görevden alabilme hakkına sahip. Ancak Sarkozy, bu otonominin satın alınma ile birlikte tarihe karışmasından da korkuyor.

100 milyon Euro borcu bulunuyor

Fransız medya devi Lagardere, Le Monde’un yüzde 17 hissesini elinde bulundururken, şirketin Le Monde grubunda hisse artırımı planlamadığı belirtildi. Le Monde grubu, çoğunluk hisseyi, gazeteyi 100 milyon Euro tutarındaki borcunu ödeyebilecek kapasitede bulunuyor.

Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.