MediaCat

Lay’s’ten yenileyici tarım projesi

Lay’s, Anadolu Meraları işbirliğinde yenileyici tarım uygulamalarıyla çiftçilere destek verecek.

Lay’s’ten yenileyici tarım projesi

Lay’s, PepsiCo Vakfı desteği ve Anadolu Meraları işbirliğiyle Lay’s Yenileyici Tarım Projesi’ni hayata geçireceğini duyurdu. Proje kapsamında Konya’da PepsiCo ürünlerinin hammaddelerini oluşturan patates, pancar, ayçiçeği ve mısır gibi ürün grupları, yeşil gübreleme ve kompost özütü gibi uygulamalar başta olmak üzere yenileyici tarım uygulamaları kullanılarak yetiştirilecek. Ayrıca çiftçilere bu yenileyici tarım uygulamalarını kullanarak kendi tarlalarındaki ve ürünlerindeki verimliliği artırabilecekleri eğitimler verilecek.

Bin çiftçiye eğitim

Proje kapsamında Konya’da bin dönümlük bir arazide yaklaşık bin çiftçiye eğitimler verileceğini belirten PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, aynı zamanda çoğunluğunu kadın çiftçilerden seçmeyi planladıkları 75 çiftçiye de bu uygulamaları kendi tarlalarında hayata geçirebilmeleri adına mikro ölçekte finansal destek sağlanacağının altını çizdi. PepsiCo olarak tüm tarım ayak izlerine bu onarıcı tarım uygulamalarını aşılamak istediklerini ekleyen Aksel, başka şirketlere örnek olmak ve Türkiye’de tarım politikalarını şekillendirmek için bu tip projelere çok ihtiyaç olduğunu söylerken, “burada bir ışık yakmak istiyoruz” dedi.

Lay's'ten yenileyici tarım projesi
PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel ve Anadolu Meraları Genel Koordinatörü Yasemin Kireç

Yenileyici tarım anlayışının sürdürülebilir olmanın ötesinde ekolojik, ekonomik ve toplumsal sorunlara da çözüm ürettiğini belirten Anadolu Meraları Genel Koordinatörü Yasemin Kireç ise birden fazla küresel krizin aynı anda yaşandığının altını çizerek gıda ve tarımın bunların başında geldiğinden bahsetti. Bu eğitimle çiftçiye ezber bozmanın mümkün olduğu fikrini aşılamak istediklerini belirten Kireç, onarıcı ve yenileyici tarım uygulamalarını gerçekleştirerek çiftçilerin de büyük fayda sağlayabileceklerini ekledi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.