Kürt açılımı gündeme damgasını vurdu

Kürt Açılımı konusu, domuz gribi salgını, PKK terör örgütünün eylemleri; spor’da Beşiktaş ve Arda Turan, magazinde Hülya Avşar...

09.12.2009 - 00:00 | MediaCat

Kürt Açılımı konusu, domuz gribi salgını, PKK terör örgütünün eylemleri; spor’da Beşiktaş ve Arda Turan, magazinde Hülya Avşar, Kasım ayında medya gündeminin satır başlıklarından bazılarını oluşturdular.

İşte, MTM’nin, 1700’ü aşkın, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinden derlediği “ayın medya gündemi” raporunun sonuçları…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli olarak hazırladığı, “ayın medya gündemi” raporunun sonuçları açıklandı.

KÜRT AÇILIMI GÜNDEME DAMGASINI VURDU…
Kasım ayını kapsayan medya araştırmasının sonuçlarına göre; geçtiğimiz aya damgasını vuran konu, Kürt Açılımı oldu.  Aylardır ülkenin en önemli gündem konusu olan “Kürt Açılımı” ile ilgili her türlü gelişme, medyanın da yakın markajındaydı. Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasının ana temaları arasında yer alan Kürt Açılımı toplam 23 bin 232 haberle, Ergenekon, terör gibi diğer gündem maddelerini geride bırakarak, ilk sıraya yerleşti.

DOMUZ GRİBİ KORKUTMAYA DEVAM EDİYOR…
Dünyada büyük endişe yaratan ve birçok ölüme neden olan domuz gribi, geçtiğimiz ay ülkemizin en çok konuştuğu konular arasında yerini aldı. Önceki aya oranla gündemdeki görünürlüğü artan domuz gribi, Türkiye’de de yaşanan ölüm vakaları ve “aşı yaptırılmalı mı, yaptırılmamalı mı?” krizinin de etkisiyle endişeleri tırmandırdı. Domuz gribi, ay içerisinde toplam 23 bin 106 haberde yer buldu.

TERÖR OLAYLARI YİNE GÜNDEMDE…
PKK terör örgütünün eylemleri ve bazı teröristlerin teslim olması, Kasım ayında da PKK’nın gündemde kalmasına neden oldu. Ay boyunca PKK terör örgütüne medya 13 bin 620 haberde yer verdi.

Ayın öne çıkan diğer başlıkları ise;
• MTM’nin aynı araştırma raporuna göre, aya damgasını vuran bir diğer konu Kurban Bayramı oldu. Kurban Bayramı, toplam 10 bin 3 haber ve yazıya konu edildi.
• Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yurt içi ve yurt dışında 550 yayınevinin katıldığı 28. İstanbul Kitap Fuarı açıldı.
• TRT, müzik sektörünün ve izleyicisinin beklentilerine yanıt vermek için yeni bir TV kanalını yayın hayatına geçirdi. 11 Kasım’da test yayınına başlayan TRT Müzik, 16 Kasım’da, Tepebaşı Stüdyoları’nda gerçekleştirilecek özel bir yayınla resmi olarak açıldı.
• New York’ta düzenlenen 7. Queens Uluslararası Film Festivalinde yönetmenler Tolga Örnek ve Hakkı Subentekin, oyuncu Meltem Cumbul ile film yapımcısı Işıl Bağdadi ödüle layık görüldü. Festivalin ”En İyi Yönetmen Ödülü” festivalin açılışında gösterilen ”Devrim Arabaları” filminin yönetmeni Tolga Örnek’e ve ABD’nin ”En İyi Kısa Film Ödülü” de ABD’de yaşayan genç yönetmen Hakkı Subentekin’e verildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.