Kriz lüks tüketimi teğet geçti

Son zamanlarda lüks markaların büyük ilgi bir ilgi odağı haline gelen ve dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme sergileyen...

15.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Son zamanlarda lüks markaların büyük ilgi odağı haline gelen ve dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme sergileyen Türkiye’de, kriz lüksü bir miktar sarssa da yeniden toparlanma sürecine girdi.

Global krizden en az etkilenen sektörün başında lüks tüketimin geldiği belirtiliyor. Dünyada 170 euroluk büyüklüğe uşatığı ifade edilen lüks tüketim pazarında alışkanlıklarda değişmeye başladı.

Krizle birlikte  markalar daha çok kitleye ulaşmak için üst düzey koleksiyonlarının yanına ekonomik olanlarını da eklediler.Türkiye’nin lüks tüketimdeki payı dünyadaki pazar payının sadece yüzde 1’i kadar.

Lüks tüketimin en çok gerçekleştiği Rusya ve Arap ülkelerinde krizle birlikte sadık müşterilern servetlerini kaybetmeleri ile ciddi bir düşme olduğu belirtilirken, Avrupa, Japonya ve ABD’de de  bu yıl da daralma bekleniyor. Lüks  markalar, önümüzdeki yıl  krizin parlayan ülkeleri Çin ve Hindistan’dan yana rota çiziyorlar.

Türkiye’de ise krizle birlikte bir daralma yaşayan lüks tüketim son on yılda genel büyümenin bir kaç katı gelişme yaşadı. Ancak, kriz sürecinde yine bazı lüks markalar da büyümede yaşandı.
 

Kaynak: Dünya