MediaCat

Kotex tabuların karşısında

Kotex’ten menstrüasyon döngüsünün işleyişini makinelerle açıklayan yaratıcı kampanya.

Kotex tabuların karşısında

Menstrüasyon döngüsü hakkında konuşmak eskisi kadar büyük bir tabu olmasa da şüphesiz ki mizah, konu hakkında özgür bir sohbete geçişi kolaylaştıran unsurlardan biri. Ogilvy Chicago, 28 Mayıs Menstrüel Hijyen Günü öncesinde YouTuber Simone Giertz ve Google işbirliğiyle Kotex için hayata geçirdiği kampanyada, bu doğal dönemin nasıl işlediğini ve yol açtığı krampların ulaşabildiği şiddet seviyesini somut bir şekilde ortaya koyuyor.

YouTube’da kendi geliştirdiği robot ve fonksiyonel nesnelerle nam salan Giertz, işbirliği kapsamında reglin nasıl oluştuğunu adım adım gösteren bir makine ve krampları simüle ederek bir teneke meşrubat kutusunu ezebilecek kadar güçlü olduklarını ispatlayan bir rahim prototipi tasarladı. Giertz’in bu tasarımları kullanarak çektiği, Kotex’in She Can girişiminin bir parçası olan bilgilendirici videolar, menstrüasyon dönemiyle bağdaştırılan gizlilik, utanç ve damgalanmayı ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Ogilvy Grup Kreatif Direktörü Inger Tanderup kampanyayla ilgili fikirlerini şu sözlerle dile getiriyor: “Yıl 2021 ve kültürümüze çok derinden yerleşmiş durumda olan menstrüasyon dönemleriyle ilgili olumsuz algılar kadınları geride tutmaya devam ediyor. Kavram yanılgılarının üstesinden gelmek ve hem kadınlara hem de erkeklere bu dönemin nasıl işlediğini öğretmek için Simone’un videoları gibi popüler kültür içeriklerine ihtiyacımız var. “

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.