Konaklamada Akdeniz yeme içmede Ege tercih ediliyor

Ipsos KMG Akdeniz ve Ege Bölgelerinde artan ev dışı tüketim hacmini, harcama noktalarını ve değişen tüketim dinamiklerini mercek altına aldığı “Yazlık Alan Yerinde Tüketim” araştırmasının sonuçlarını açıkladı...

04.10.2007 - 10:03 | MediaCat

Ipsos KMG Akdeniz ve Ege Bölgelerinde artan ev dışı tüketim hacmini, harcama noktalarını ve değişen tüketim dinamiklerini mercek altına aldığı “Yazlık Alan Yerinde Tüketim” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, yaz tatillerinde yabancı turistler restoranları tercih ederken yerli turistler çay bahçeleri ve fast food’u tercih ediyor.

Ipsos KMG’nin Akdeniz ve Ege Bölgelerindeki yazlık alanlarda tüketici ve tüketim alışkanlıklarındaki değişimlere paralel olarak gelişen yerinde tüketim noktalarının sayılarını, özelliklerini ve tüketim değerlerini tespit etmek amacıyla hazırladığı “Yazlık Alan Yerinde Tüketim” raporunu açıkladı. Altınoluk ile başlayıp Alanya’da biten, Ege’den Akdeniz’e tüm sahil şeridinde Antalya, Muğla, Aydın, Balıkesir illerine bağlı 26 ilçe ve 74 belediyede tespit ve görüşmelerin yapıldığı çalışmanın sahası Temmuz 2007’de gerçekleştirildi.

Tespit ve görüşmelerin yürütüldüğü konaklama mekanları dahilinde tüm tatil köyleri, 5*, 4*, 3*, 2*, 1* oteller, butik oteller, motel ve pansiyonlar taranırken yeme-içme mekanları dahilinde ise fast food, yiyecek büfesi, restoran, eğlence mekanları, cafe&pastane, kahvehane, çay bahçesi tarandı. Tarama sonucunda Altınoluk ile başlayıp Alanya’da biten Ege’den Akdeniz’e tüm sahil şeridinde 3.390 adet konaklama ve 4.265 adet yeme-içme mekanı tespit edildi.


Konaklamada Akdeniz, yeme içmede Ege tercih ediliyor…

Tatil köylerinin toplam sayısı 57 iken; özel belgeli oteller, butik otel ve apart otelin de dahil edildiği tüm sınıfların bulunduğu otel tipolojisinin toplam sayısı 2.161. Konaklama tesisleri bulunurluğu açısından Akdeniz kıyı şeridi önemli bir pay alırken konaklama tesislerinin yüzde 17.1’i Kuzey Ege’de, yüzde 16.7’si Güney Ege’de, yüzde 24.5’i Batı Akdeniz’de, yüzde 20.8’i Orta Akdeniz ve yüzde 20.9’u Doğu Akdeniz Bölgesinde bulunuyor.

Yeme-içme mekanları bulunurluğu açısından Ege Bölgesi kıyı şeridi Akdeniz Bölgesi kıyı şeridi ile hemen hemen aynı öneme sahip iken Ege Bölgesi özellikle alkolsüz geleneksel restoranlar açısından Akdeniz Bölgesinden daha fazla mekana sahip. Aynı şekilde gerek alkollü cafe, gerekse alkolsüz cafe açısından da Ege Bölgesi Akdeniz’e göre daha zengin.

Yeme-içme mekanlarının yüzde 24.2’si Kuzey Ege, yüzde 20.9’u Güney Ege, yüzde 21’i Batı Akdeniz, yüzde 12.5’i Orta Akdeniz ve yüzde 21.5’i Doğu Akdeniz Bölgesinde bulunuyor.

1*-2*-3* yıldızlı otelleri en fazla yabancı turist tercih ediyor…
Akdeniz ve Ege sahillerinde yer alan ve çalışma kapsamına giren konaklama işletmelerinin ortalama yaşı 11. En eski işletmeler tatil köyleri iken, 4*-5* oteller ve daha geç ortaya çıkan konaklama formatı olan butik oteller ise en yeni işletmeler.

Konaklama tesislerinde kalan yabancı turist oranı yüzde 40’lar seviyesinde iken Ege ve Akdeniz Bölgelerini ziyaret eden turistlerin tatil köyünden ziyade otelleri tercih ettiği görülüyor.

Sezon müşteri sayısı tatil köylerinde ortalama 78 bin civarında iken 4*-5* otellerde 56 bin civarında. Yabancı turist oranlarının ise 1*-2*-3* yıldızlı otellerde daha fazla olması dikkat çekiyor.


Akdeniz ve Ege sahillerine gelen yabancı turistlerin tercihi restoranlar ve eğlence kanalları…

Akdeniz ve Ege sahillerinde yer alan ve çalışma kapsamına giren yeme-içme mekanlarının ortalama yaşı 9. En eski işletmelerin çay bahçeleri ve kahvehaneler olduğu dikkat çekerken en yeni işletmelerin ise daha geç ortaya çıkan yeme-içme formatı olan fast food zincirleri olduğu görülüyor.

Günlük müşteri sayısının en fazla fast food restoranlarda olduğu görülürken yabancı turistlerin en çok restoranları tercih etmesi dikkat çekiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.