Kişiye özel reklam

Saatchi&Saatchi, Leo Burnett gibi dev reklam şirketlerinin sahibi Publicis, reklam teknolojisini kökünden

04.10.2007 - 09:41 | MediaCat

Saatchi&Saatchi, Leo Burnett gibi dev reklam şirketlerinin sahibi Publicis, reklam teknolojisini kökünden değiştirecek bir girişim üzerinde çalışıyor: Kişiye özel reklam…

Procter&Gamble, American Express, Hewlett-Packard, General Motors gibi yine hepsi dev şirketlerin reklamları “o” müşteriye özel olarak hazırlanacak. Ve, “o” müşterinin bilgisayarına gönderilecek.

Bunun anlamı: Aynı reklamın çeşitli sürümleri yapılacak. Müşterinin satın alma-almama durumuna göre kendisine “özel” reklam yollanacak.
Nasıl olacak? Tüketici bilgileri toplanıp, alışveriş eğilimlerine dair algoritma oluşturulacak. Ağ, hangi reklam mesajının hangi müşteriye ne zaman yollanacağını saptayacak. “O” müşteri, bilgisayarını açtığı anda, ona özel hazırlanmış reklamı görecek. Ya, “Vow!” diyecek ve hemen koşarak o ürünü alıp rahat edecek. Ya da boşverip, ilanı kapatıp işine bakacak. Bu sistem sayesinde reklamları kitleye yöneltmek yerine, gerekli tek hedefe yöneltmek mümkün olacak. Publicis’e göre, müşteriler bu yeni sistemi sevecek. Çünkü reklamlar hem onları ilgilendirecek hem de yeni olacak.

ABD’de bazı şirketlerin, aynı reklamın 4 bin değişik sürümünü yaptırdığı sır değil. Bu iş için eleman nereden? Evet, tahmin ettiğiniz gibi taşaron ülkelerden. Publicis için bu ülke, Çin. Binlerce binlerce reklam spotu, filmi, cingılı için Çin’in kalabalık nüfusu uygun ve ucuz. Reklamları parçalara bölerek müşterinin tepkisini çevrimiçi saptayan bir teknoloji zaten var. Google, Yahoo ve reklamverenin müşteri veritabanını kullanarak, hangi tür reklamın kime ne zaman ne kadar gösterileceğinin modellemesi yapılıyor.

Kaynak: BThaber

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.