MediaCat

Kısıtlamalara rağmen iletişime devam

Birçok iletişim mecrası reçetesiz ilaç, alkol ve tütün ürünlerine kapalı ya da belirli düzenlemelere bağlı olarak kısıtlı.

Kısıtlamalara rağmen iletişime devam

Reçetesiz ilaçlar, alkol ve tütün ürünleri…

Bu üç başlık altında yer alan ürünlere birçok iletişim mecrası kapalı ya da belirli düzenlemelere bağlı olarak kısıtlı. Bu üç kategoriden her biri, farklı ülkelerdeki reklam kısıtlamalarına yönelik çeşitli iletişim stratejileri geliştiriyor. Sosyal medyanın kontrol edilemez yapısı da bu kategorilerdeki bazı ürünlerin iletişim faaliyetlerine kapı aralıyor. Satış noktaları, sportif faaliyetlere yönelik sponsorluklar ise yasal düzenlemelerin izin verdiği ölçüde birçok ülkede iletişim kısıtlamasına maruz kalan ürünlerin faydalandığı alternatif mecralar olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de bazı iletişim mecralarında bu kategorilere yönelik kısıtlamalar diğer ülkelere göre farklılık gösteriyor.

Örneğin, ABD’de hedef kitlesinin yüzde 70’i alkol tüketimine izin verilen yaş sınırının üstünde olan programlarda alkol tanıtımına izin verilirken, Türkiye’de ise televizyonda alkollü içeceklerin kampanyalarına yer verilemiyor. Buna rağmen, bazı ülkelerde ortak ya da benzer iletişim mecrası kısıtlamalarına da rastlanıyor.

Örneğin, RTÜK’ün getirdiği yasal düzenlemeyle reçetesiz ilaçların radyo ve televizyonlarda tanıtımı Ocak 2011’den beri serbest ancak bu serbestlik söz konusu reklamın kamu nezdinde yanıltıcı olmaması gerektiği şartına bağlı. ABD’de de reçetesiz (OTC) reçetesiz ilaçların tanıtımı serbest ama benzer şekilde iddia ettikleri çözümler konusunda tüketiciye karşı dürüst olmaları şart koşuluyor.

Öte yandan, sosyal medya ve farklı mecra uygulamaları geçmişte daha çok iletişim manevrasına sahip olan birçok alkol ve tütün üreticilerinin iletişimlerini alternatif yollardan sağlamalarını sağlıyor. 60’lı yıllara kadar televizyonda tanıtımı serbest olan tütün üreticileri günümüzde sponsorluk faaliyetleri olmak üzere çoğu mecrada iletişim kısıtlamasıyla karşı karşıya. Bununla birlikte sosyal medyadaki sigara markalarıyla ilgili oluşturulan içerikler ve satış noktalarındaki tanıtım faaliyetleri günümüzde tütün üreticilerinin yararlanabildiği mecralar olarak göze çarpıyor.

 

Anıl Telcioğlu

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.