Kenan Sönmez Ciner’in yeni gazetesi hakkında konuştu

Ciner Grubu İcra Kurulu Başkanı Kenan Sönmez MediaCat’e konuştu. Televizyon, gazete, dergi...

21.05.2008 - 09:15 | MediaCat

Ciner Grubu İcra Kurulu Başkanı Kenan Sönmez MediaCat’e konuştu. Televizyon, gazete, dergi ve internet mecralarındaki yeni atılım ve projelerini anlatan Sönmez, grubun önümüzdeki yılın başında yayımlamaya başlayacağı yeni gazete hakkında etrafta dolanan söylenti ve iddialara da yanıt verdi.

Gazete alanında matbaa adımlarınız var. Peki tek gazete mi, birden fazla gazeteyle mi yola çıkacaksınız?

Matbaa yatırımımız bize yazılı basında geniş imkanlar sunan bir yatırım. Çok ciddi bir yatırım yapıyoruz. Yazılı basın teknolojisinde çıtayı çok yukarı çıkarıyoruz. Tesislerimiz devreye girdiği zaman o tesislerde üretilen ürünlerle bugünkü ürünler arasında okuyucu gözüyle de, sektörün mensuplarının gözüyle de çok büyük ve ciddi farklar olacak. Teknoloji düzeyini çok yukarı çekiyoruz. Basit olarak söylemek gerekirse hibrid makinelerle basım yapacağız. Dergi ve gazete makinesini evlendiriyoruz.

Yılbaşından sonra Türkiye’nin büyük gazetesi olacak ve sektörde her bakımdan liderliğe oynayacak bir gazete planlıyoruz. Ancak bunun arkasından diğer segmetlerde yayınlar yapabiliriz.

Gazetenin editoryal hazırlıkları, kadro oluşturma konusunda ne noktadasınız?

Vaktimiz olduğu için kadro konusunda çok acele etmiyoruz. Temel yerlerdeki arkadaşları yavaş yavaş buraya çağırıyoruz. Gazeteyle ilgili fikir jimnastiği aşamasındayız. Yaz aylarında gazetenin yönetim kadrosu belli olacak. Sonbahardan itibaren de bu binada kapalı devre yayın yapmaya başlayabiliriz.

Bir kaç isim sormak istiyorum. Mesela Fatih Altaylı bu gazetede nasıl yer alacak?

Fatih Altaylı bu gazetede değil, bu gurubun yönetimde önemli bir aktör olacak.

Yani gazetenin tepesinde yer alacak bir isim değil mi?

O konuda şu an karar verilmiş bir şey yok. Ama Fatih Altaylı, Ciner Yayın Holding’in yönetiminde, bugün önemli olduğu gibi yarın da çok önemli bir arkadaşımız. Yani bu grubu birlikte yönettiğimiz iki üç arkadaşımızdan bir tanesi.

Emin Çölaşan’la bir temasınız oldu mu? Çölaşan’a yazarlık teklifi söz konusu oldu mu?

Evet, onunla bir sohbetimiz oldu. Ancak Emin Çölaşan bizi ziyaret ettiğinde, sanırım üç ay önce, gazetemizin çıkmasına daha bir yıllık bir zaman vardı. Yani bizim için de onun için de erkendi. En azından Emin Çölaşan bize uzak değil, bunu söyleyebilirim.

Fatih Çekirge’ye teklif götürdüğünüz ve ondan “Ben ancak Yılmaz Özdil’le gelirim” diye bir cevap aldığınız söyleniyor. Bu doğru mu?

Böyle bir haber çıktı ama doğru değil. Kimseye o manada bir teklif yapılmadı. Fatih Bey’le (Altaylı) bu konuları kendi aramızda konuşuyoruz. Ama kesin bir karar verilmiş değil. Fatih Altaylı Sabah’ı gayet güzel yönetti. Genel yayın yönetmenliği tecrübesi ve enerjisi var. Patronun tercihi bu yönde olursa bu işi gayet iyi yapabileceğini düşünüyorum.

Söyleşinin tamamını MediaCat’in Haziran sayısında okuyabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.