Kadınlar EURO 2022 sponsorlarına adil olma çağrısı

Talented Ladies Club, bazı turnuva sponsorlarının cinsiyete dayalı ücret farkı uygulamalarını açıkhavaya taşıyor.

27.07.2022 - 15:15 | Sencer Uçar

Kadınlar EURO 2022 sponsorlarına hatırlatılan gerçekler

Markaların kadın futboluna ilgisinin her geçen yıl arttığı ortada. Volkswagen’den Booking.com’a, adidas’tan LinkedIn’e pek çok global marka, bu yıl İngiltere ev sahipliğinde düzenlenen UEFA Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası’nın sponsorluğunu üstleniyor.

Kadınların profesyonel ve kişisel hayatlarında potansiyellerini açığa çıkarmaları için çalışan sivil toplum kuruşu Talented Ladies Club, turnuvaya sponsor olan ancak kadın çalışanlarına daha düşük ücret ödeyen kimi sponsorların tutarsızlıklarını gerilla kampanyasıyla vurguluyor.

Hey TikTok, Kadınlar EURO 2022 sponsorusun. Ama şirketinde erkeğin kazandığı bir euro’ya karşılık kadın sadece 70 sent kazanıyor. Ağzından çıkanla cebin bir olsun. #AdilÜcret

Hey adidas, Kadınlar EURO 2022 sponsorusun. Ama şirketinde erkeğin kazandığı bir euro’ya karşılık kadın sadece 88 sent kazanıyor. Ağzından çıkanla cebin bir olsun. #AdilÜcret

Truant London imzalı ilanlarda turnuvanın adındaki EURO, sponsor şirketlerde çalışan kadınların erkek çalışanların kazandığı 1 euro’ya karşılık kazandıkları sent miktarı ile değiştiriliyor. Ücretlerin devlet verileri kullanılarak hesaplandığı kampanyanın cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğine son vermeye davet ettiği markalar adidas, Booking.com, LinkedIn, TikTok ve Visa.

KÜNYE

  • Reklamveren: Talented Ladies Club
  • Reklam Ajansı: Truant London
Kaynak: LBBOnline

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.