Kadınlar daha mı az yaratıcı?

Sadece ülkemizde değil, dünyada da yaratıcı endüstrilerde kadın oranının çok düşük olmasının nedeni nedir?
01.06.2013 - 09:03

Betty Frieadan‘ın ‘The Feminine Mystique: Kadınlığın Gizemi’ kitabı, 50 yıl önce Amerika’da reklamların kadınlara karşı tutumunun tartışıldığı dönemi ele almıştı. Aradan geçen 50 yılda değişen bir şey oldu mu?

BBH’in kurucularından, ünlü ingiliz reklam danışmanı, MakeLoveNotPorn ve IfWeRunTheWorld’ün kurucusu Cindy Gallop, 50 yıl sonra bugün hâlâ aynı tutumun sürdüğünü savunuyor ve kitabı yeniden okuduğunda yaşadığı duyguyu şöyle anlatıyor: “Şu kadarını söyleyeyim ki, Mad Men‘de tepki duyarak izlediğimiz, kadının yerinin evi olduğu ve sadece eviyle ilgili ürünler satın alması gerektiği anlayışı, bizim sektörümüz tarafından şu anda da dayatılıyor. Biz kadınlar alt kümeyiz, yalnızca hedef kitleyiz.”

Satın alma gücünün yüzde 75’ini kadınların yönlendirmesine karşın kadınları hedef alan reklamları üreten kişilerin çoğunluğunun hâlâ erkek olduğunu belirten Cindy Gallop ekliyor: “Amerika’da reklam ajanslarının kreatif direktörlerinin sadece yüzde üçü kadın.”

Peki bizde durum nasıl? Elimde sektörün tamamı için bir data olmasa da Kasım 2012’de en büyük 20 ajanstan 17’sinin kreatif direktörlerini tanıttığımız sayıya baktığımda 39 kreatif direktörden yedisinin kadın olduğunu görüyorum. Ki bu da yaklaşık yüzde 18 gibi bir orana denk düşüyor.

Kreatifler arasında kadınlar neden daha az?

14 Mayıs’ta Advertising Age ve MediaCat‘in birlikte düzenlediği törende açıklanan Women to Watch-Fark Yaratan Kadınlar listesinde üç reklamcı vardı. Arzu Ünal üst düzey yönetici olarak, Ayşe Bali ve İlkay Gürpınar ise yaratıcı isimler olarak ‘takip edilmesi gereken kadınlar’ listesine dahil edilerek onurlandırıldılar.

Kadınlar daha mı az yaratıcı?Formatı diğer ödül törenlerinden farklı olan Women to Watch‘ta onurlandırılan kadınların her biriyle sahnede küçük birer söyleşi yaptım. Ayşe Bali ile MediaCat‘in yaratıcı ajanslara hazırlattığı tasarım dergilerinin en iddialı, en dikkat çekici olanlarından birisi ‘Tasarım Alaturka’ hakkında konuştuk. İlkay Gürpınar‘la ise yaratıcılık dünyasında neden bu kadar az kadın olduğu meselesi üzerine konuştuk.

Sadece ülkemizde değil, dünyada da yaratıcı endüstrilerde kadın oranının çok düşük olmasının nedeni nedir?

İlkay Gürpınar 50 kişilik TBWA\ISTANBUL yaratıcı ekibinde sadece beş kadın olduğunu belirtti. Yaratıcılık işinin yapmak-bozmakla, tekrar tekrar denemekle, biraz fırlamalıkla, biraz düzen bozmakla ilgili olduğunu düşünen İlkay Gürpınar, bu konuda kadınların daha çocukluk yıllarından gelen bariyerlerinin olduğunu söylüyor: “Erkek çocukları oyuncakları kırar, bozar, dağıtır. Oysa kızlar toplar, evcilik oynar, düzenler.”

Cindy Gallop, yaratıcı reklamcılar arasındaki kadın oranının Amerika’da yüzde üç olduğunu söylüyor. Women to Watch ödül törenine ev sahibi olarak katılan Advertisig Age yayın yönetmeni Abbey Klaassen de aynı şeyi belirtti. Amerika listesini oluştururken en çok zorlandıkları alanın kadın kreatif direktörler olduğunu özellikle ifade eden Abbey, bizim bu konuda daha şanslı olduğumuzu düşünüyor.

Kadın ve yaratıcılık, tartışılmaya açılması gereken önemli meselelerden biri olarak gündemimize gelmeli ve bu alanda kadınları teşvik edecek daha çok faaliyet yapılmalı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.