Kadın çalışanlarından Google’a cinsiyetçilik suçlaması

60 kadın çalışanı şirkete dava açmaya hazırlanıyor.

10.08.2017 - 14:02 | Gönül Hadımlı

Google ve Facebook’a karşı savaş kapıda

Geride bıraktığımız günler Google için pek de parlak geçmemişti. Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen cinsiyet ayrımcılığı soruşturması tamamlanmamışken, mühendislerinden James Damore’nin yayınladığı manifestonun viral olması ile birlikte Google açısından işler bir hayli karışmıştı. Fakat öyle görünüyor ki, yakın gelecekte Google için suların durulması o kadar da kolay olmayacak. Zira bu kez şirketin kadın çalışanları Google’ı cinsiyet ayrımcılığı ile suçluyor ve dava açmaya hazırlanıyor.

Aslına bakarsanız, cinsiyet ayrımcılığından şikayetçi olan 60 Google çalışanı kadını şirkete karşı yasal aksiyon almaya iten nedenler Silikon Vadisi için pek de şaşırtıcı değil. Söz konusu kadınlar, eşit çalışma koşullarına ve terfi şansına sahip olmalarına rağmen erkeklerden daha düşük ücret aldıkları iddiası ile haklarını arama yoluna gidiyor.

Kadınları temsil eden Avukat James Finberg, The Guardian’a verdiği bir röportajda bazı kadınların kendileriyle aynı işi yapan erkeklere kıyasla yıllık 40 bin dolar daha az maaş aldığını belirtiyor. İsmini vermek istemeyen ve Google’da bir zamanlar tasarımcı olarak görev yapan bir kadın ise şirketteki eski çalışma ortamını erkekler kulübüne benzetiyor. Aynı kadın, senior yönetici pozisyonundayken yeni başlamış bir erkeğe kendisinden daha yüksek maaş verildiğine tanık olduğunu da sözlerine ekliyor. Hem de kendisinin daha deneyimli ve daha üst pozisyonda olmasına rağmen.

Maaşlardaki dengesizlik işin sadece bir boyutu. Aynı zamanda Google’da çalışan kadınlar, kadınların orada olmasından rahatsız olanların yorumlarına maruz kalmalarının günlük hayatlarının bir parçası olduğunu söylüyor.

“Bir süre sonra bu durum çok yorucu bir hal aldı. Zamanla kurduğunuz duygusal enerjinizi tamamen söküp alıyor.” diyor Google’ın eski senior yöneticilerinden bir tanesi.

Google açısından yaşanan çalkantılı günlerin ne zaman sonlanacağı bilinmez. Fakat belki de Google’ın üzerinde parlayan bu ışıklar tüm Silikon Vadisi’nde yayılarak etkisini gösterir.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.