KA-DER MHP davası sonuçlandı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, kendisini, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile gösteren...

09.01.2009 - 13:17 | MediaCat

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, kendisini, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile gösteren, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği’nin (KA-DER) afişlerinin “toplatılması” ve “kullanımının engellenmesi” istemiyle açtığı dava reddedildi.

Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Bahçeli’nin avukatı Mithat Burak Başkale, KA-DER Genel Başkanı Hülya Gülbahar ve dernek avukatları katıldı.

Dernek avukatları, “ifade özgürlüğüne” ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ile Fransız yargısının birer kararını mahkemeye delil olarak sundu.

Kararlardan birinin, Avusturyalı bazı siyasetçilerin bir kolaj tabloda çıplak gösterilmesi üzerine açılan davanın, siyasetçi lehine sonuçlanmasını AİHM’in “ifade özgürlüğünün ihlali” olarak değerlendirmesi, diğerinin ise Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin “voodoo” bebeklerinin satışının engellenmesi için açtığı davanın reddine ilişkin olduğu belirtildi.

Dernek avukatları, afişlerdeki fotoğraflarla ilgili Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Baykal’ın dava açmadığını belirterek, delillerin de ışığında davanın reddini istedi.

Bahçeli’nin avukatı Başkale ise KA-DER’in basın kuruluşu olmaması nedeniyle afişlerin basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceğini savunarak, “Bu afiş, reklam niteliğinde. Müvekkilimin izni olmadan fotoğrafı kullanıldı. Bu yüzden, talebimiz gibi karar verilmesini istiyorum” diye konuştu.

Yargıç, beyanların ardından davanın reddedildiğini açıkladı.

Kaynak:CNNTurk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.