Jack Dorsey’den merkeziyetsiz sosyal medya platformu

Beta testlerine başlanan yeni platform Bluesky Social'a iki günde 30 bin kişi kayıt oldu.

01.11.2022 - 14:21 | Sencer Uçar

Jack Dorsey'den merkeziyetsiz sosyal medya platformu

Twitter Kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, şirketin Elon Musk tarafından satın alınmasının hemen ardından yeni sosyal medya platformu Bluesky Social’ın beta testlerine başladı.

Bluesky temsilcileri, blokzincir tabanlı merkeziyetsiz sosyal medya platformu Bluesky’ın beta testlerine iki gün içerisinde 30 bin kişinin katıldığını açıkladı. Platformun açık duruma gelmesinden önce beta testlerine katılım için kayıtlar ise devam ediyor.

Bluesky’ın internet sitesine göre platform, yaratıcılara platformlardan bağımsız olabilme, geliştiricilere özgürlük, kullanıcılara ise deneyimlerinde seçme şansı tanımayı hedefliyor. AT Protokolü ile Bluesky kullanıcılarına algoritmalarını kontrol edebilme olanağı da sunulacak.

Jack Dorsey 2019 yılında yaptığı açıklamada Twitter’ın sosyal medyada açık ve merkeziyetsiz standartları belirleyebilmesi için ufak bir ekibe kaynak yarattığını ifade etmişti.

Dorsey, Elon Musk ile mesajlaşmalarında yeni bir platforma ihtiyaç olduğunu ancak bunun bir şirket olamayacağını, ayrılığının ardında da bu gerekçenin yer aldığını, Twitter’ın da tıpkı mesajlaşma uygulaması Signal’de olduğu gibi açık kaynaklı protokole sahip olması gerektiğini ve reklam modelinin olamayacağını söylemişti.

Kaynak: Business Insider

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.