MediaCat

İstanbul’un şarkısı

Mastercard ve ses tasarımcısı Beyza Doğuç, İstanbul’un her gün kulağa çalınan seslerini yapay zekâ ile şarkıya dönüştürdü.

Mastercard, ses tasarımcısı Beyza Doğuç ile “İstanbul’un Şarkısı” projesini hayata geçirdi. İstanbul’un ikonik seslerini, yapay zekâ ile analiz edilmiş toplu ulaşım datalarıyla bir araya getiren projeye Levent Yüksel’in yorumladığı “İstanbul” parçası eşlik etti.

Proje kapsamında Mastercard logolu kartı ile toplu ulaşım araçlarını kullanarak İstanbul’un ikonik seslerini kaydeden Beyza Doğuç, Mastercard’ın toplu ulaşım datalarını yapay zekâ ile analiz ederek şarkıya entegre etti. Yapay zekâ bunun için önce Mastercard kartlarının işlem türlerini ayırdı, sonra da bu bilgileri müzikal unsurlara dönüştürdü.

İstanbul’u yansıtan seslerin yer aldığı şarkıda bir tramvayın ilerleyişinden vapur düdüğüne; martı, korna ve akrobatik bisiklet seslerinden keman ve kanuna 17 tür ses kullanıldı. Çekimleri İstanbul’un Arnavutköy, Bebek, Beyoğlu, Eminönü, Karaköy ve Rumeli Hisarı semtlerinde gerçekleşen projede temassız özellikli Mastercard logolu kartların tüm toplu ulaşım araçlarında kullanılabiliyor olmasına da dikkat çekildi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.