‘İstanbul’u Marka Kent haline getireceğiz’

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel

11.04.2008 - 14:57 | MediaCat

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Eyüp Özgüç, projeye maddi kaynak sağlamak amacıyla yapılan yasal düzenlemelerin yalnız İstanbul’un değil Türkiye’nin geleceğine yatırım anlamını taşıdığını söyledi. Yasa ile ayrılan fonun, kamu kurum ve kuruluşlarının ve özel sektörün desteği ile daha büyütülmesinin gerektiğini belirten Özgüç, “Bu kaynaklar İstanbul’u bir dünya metropolü olarak, tarihsel kimliğine yeniden kavuşturacak büyük restorasyon ve kentsel dönüşüm projeleri ile İstanbul’u gerçek bir kültür başkenti yapacak kültür-sanat etkinliklerine harcanacak” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hep birlikte, gerçek bir seferberlik ruhuyla işe girişmek zorundayız. İstanbul 2010, her şeyden önce kente ve ülkeye yeni tarihi, kültürel ve arkeolojik mekânlar kazandırmayı hedefliyor. Bunlar dünya çapında yankı uyandıracak projeler. Ayrıca kültür-sanat faaliyetlerini artırarak, mekânları geliştirerek, sanatçıları ve kültür insanlarını destekleyerek, etkinliklerin merkezden çevreye yayılması sağlanacak. İstanbul’un genç nüfusu kültürle, sanatla beslenecek. Etkinliklerin ülke sathında uzantılarının olması sağlanacak.”

Eyüp Özgüç İstanbul kentine yapılacak her türlü yatırımın, İstanbul aracılığıyla Türkiye’nin yurtdışında daha fazla dikkat çekmesini, itibar kazanmasını ve destinasyon olarak seçilmesini sağlayacağını belirtti. “İstanbul 2010 Ajansı olarak, önümüzdeki 3 yılda, İstanbul’u, Türk halkının da katkılarıyla, bir ‘Marka Kent’ haline getireceğiz; bu Türkiye’nin geleceğine yatırımdır,” diyen Özgüç, bu kentin yurtdışında daha fazla tercih edilmesinin diğer bölgelerimize de çok ciddi bir ziyaretçi ve gelir yansımasının olacağına dikkat çekti.

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü hakkındaki kanunun Avrupa Kültür Başkenti konusu ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan seferberlik ruhunu yansıttığını belirten Özgüç, “Yapılan bağışların ve sponsorluk harcamalarının tamamının vergiden düşülmesi de aynı ölçüde önemli bir yaklaşımdır. Hükümetin bu konudaki vizyon ve kararlığına teşekkür ediyoruz. Şimdi bize düşen görev İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projelerini aynı kararlılık aynı seferberlik ruhuyla hayata geçirmektir. Önümüzdeki aylarda Türkiye kamuoyunun karşısına, herkesin gurur duyacağı ve kazanacağı birbirinden heyecan verici projelerle çıkacağız. Bunun için söz veriyoruz” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.