İstanbul’da WOMM konuşuldu

MediaCat’in düzenlediği 2nci WOMM Konferansı Ceylan Intercontinental Istanbul’da gerçekleştirildi. Oturum sponsorluğunu Millward Brown’ın...

07.05.2008 - 11:59 | MediaCat

MediaCat’in düzenlediği 2nci WOMM Konferansı Ceylan Intercontinental Istanbul’da gerçekleştirildi. Oturum sponsorluğunu Millward Brown’ın, internet iletişim sponsorluğunu yenibiris.com’un ve medya iletişim sponsorluğunu Hürriyet’in yaptığı konferansın sunuculuğunu Grasroots CEO’su John Hlinko yaptı. İlk oturumda Buzzer Amsterdam ajans başkanı Willem Sodderland konuşmasına WOMM’la daha çok kadınların ilgilendiğini belirterek başladı. WOMM dünyasını Matrix filmindeki kırmızı hap ve mavi hap ile açıklayan Sodderland, şu anda Hollanda’daki televizyon reklamlarının kimse tarafından izlenmediğini ve artık kimsenin “10 kişiden 9’u, bu ürünü alacağını söyledi” gibi cümlelere inanmadığını söyledi. Bu yüzden WOMM gibi enstrümanların çekici hale geldiğini ekleyip Avrupa’dan ve Amerika’dan buzz örnekleri vererek kampanyaları değerlendirdi.

FikriMühim.com’dan Renan Tavukçuoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen, “Yeter! Söz Tüketicinindir!” adlı oturumda Dimes Pazarlama Müdürü Ceyda Paydaş Turan, Digital Age dergisinden Yayın Direktörü Aşkın Baysal, Carte d’Or’dan Ürün Müdürü Canan Barut ve Back-up’tan Genel Müdür Pınar Massena FikriMühim ile birlikte gerçekleştirdikleri WOMM kampanyalarını anlatıp, sonuçlarıyla birlikte değerlendirdiler.

Konferansın sunuculuğunu yapan John Hlinko’nun “Yaratıcı ol, tuhaf ol, dikkat çekici ol: Mesajınızın yayılması için yenilikçi yollar” başlıklı sunumunda ise Grassroots ile birlikte yaptıkları WOMM örneklerinden bahsetti. Kendilerinin teknolojiyi stratejik iletişim için kullandıklarını belirttikten sonra komüniteler için web siteleri üretmekten çok bunları yayacak hareketleri ürettiklerini söyledi.

WOMM’un kitabı olarak anılan The Anatomy of Buzz kitabının yazarı Emanuel Rosen de sunumuna Buzz kelimesinin tanımının “tavsiyeden” farklı olduğunu belirterek başladı. Yıllar önce yazmaya uğraştıkları yazılımın bir BBS tarafından yarattığı Buzz sonrasında elde ettikleri ilk müşteriden 200 binlik satış rakamına ulaşmasının hikayesini anlattı. Firmaların şu anda toplumda neler olup bittiğine dair çok ciddi araştırmalar yaptığını ve tüketicilerin kendileri hakkında ne düşündüğünü bilmek için can attıklarını söyledi. Bir marka hakkında tüketicinin konuşmasını sağlamak için, kafasında o markanın devamlı bir şekilde bulunması gerektiğini sağlamak gerektiğini belirtti. PR’ın, geleneksel reklamcılığın önümüzdeki dönemlerde de olacağını ama WOMM’un ölçüm açısından bu kanallardan farklılaştığını hatırlattı. Ardından kendi çevresinde gözlemlediği Buzz yaratan örnekleri sıralayarak sunumunu tamamladı.

Sihirli Buzdolabından Dersler adıyla günümüz reklamcılığını WOMM ile karşılaştıran Millward Brown UK müşteri hizmetleri bölüm başkanı ise kendi yaptıkları araştırmaların sonrasında yaşadıkları tecrübelerden çeşitli örnekler verdi. WOMM’un halen ana akım mecralardaki hak ettiği yere ulaşamadığını söyledi. TV reklamlarına milyonları yatıran firmaların artık reklam yatırımlarının geri dönüşü konusunda çok derin düşüncelere daldığını ve bu yüzden teknoloji sayesinde yeni yolları tercih etmeye başladığını hatırlattı. İngiltere’den çeşitli viral videolar, bloglar ve interaktif WOMM projelerinden örnekler verdikten sonra salondaki izleyicilerden gelen sorulara cevap verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.