MediaCat

iPhone uygulamaları sizi gizlice izliyor olabilir

Google mühendislerinden Felix Krause’den korkutucu bir iddia.

iPhone uygulamaları sizi gizlice izliyor olabilir

iOS işletim sisteminde bulunan bir güvenlik açığından ötürü, cihaz kamerasına erişim izni bulunan iPhone uygulamaları siz farkında bile olmadan videolarınızı ya da fotoğraflarınızı çekebilir.

Yukarıda yer alan bu can sıkıcı iddia, Google mühendislerinden Felix Krause’ye ait. Konu hakkındaki detaylara yer verdiği bir de video yayınlayan Krause, kamera erişimi etkinleştirildiği taktirde mobil uygulamaların hem ön hem de arka kameraya erişebildiğini, arka planda çalışmaya devam ettikleri sürece de uygulamaların video ve fotoğraf kaydı yapabileceğini, içeriğin karşı tarafa anında yüklenebileceğini, gerçek zamanlı yüz tanımanın mümkün olabileceğini ve de mimiklerin okunabileceğini öne sürüyor. İddialara göre kullanıcılar, fotoğrafları ya da videoları kaydedilirken, durum hakkında ses ya da ışık gibi herhangi bir etken tarafından uyarılmıyor.

Felix Krause’nin YouTube üzerinden paylaştığı video şöyle:

Krause’nin iddialarına göre, söz konusu açığı istismar etmek isteyen herhangi biri cihaz sahibinin diğer fotoğraflarına ulaşabilir, yer tespiti yapabilir, cihaz sahibini tuvalette bile izleyebilir hatta olan biteni canlı yayında diğer insanlara da izlettirebilir.

Krause’ye göre söz konusu durumun önüne geçmek için atılabilecek adımlar oldukça sınırlı. Örneğin iPhone kameralarınızın önünü kapatabilir ya da tüm uygulamaların kamera erişim iznini kaldırabilirsiniz.

Durumun bir güvenlik açığı mı yoksa farkında olunan bir özellik mi olduğu ise önümüzdeki günlerde bir hayli tartışma yaratacak gibi görünüyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.