İnternetten alışverişe bayılıyoruz

2009 yılının ilk üç ayında, internette kayıtlı iş yeri sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 44 artarak 47 bine ulaştı...

24.04.2009 - 13:01 | MediaCat

2009 yılının ilk üç ayında, internette kayıtlı iş yeri sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 44 artarak 47 bine ulaştı. Evimizden dışarıya çıkmadan internetten 2 Milyar TL’lik alışveriş yaptık.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2009 yılının ilk 3 aylık dönemine ilişkin kredi kartı ve banka kartı kullanım verilerini açıkladı…

Kredi kartımızla 46 Milyar TL harcadık, alışverişlerimizde dikkat çekici bir yükselme veya düşüş yaşamadık…

BKM verilerine göre, 2009 yılının ilk 3 aylık döneminde, yerli ve yabancı kredi kartları ile yurtiçinde yapılan işlemlerin cirosu 46 milyar TL, banka kartlarının yurtiçi kullanımı cirosu ise 42 milyar TL olarak gerçekleşti. Böylece 1 Ocak 2009-31 Mart 2009 tarihlerini kapsayan dönemde banka ve kredi kartları ile gerçekleşen işlem tutarı 88 milyar TL olarak kaydedildi. 2009 yılının ilk üç ayındaki veriler, 2008 yılının ilk üç ayı ile karşılaştırıldığında, kredi kartı ile yapılan harcamalarda %14 artış yaşandığı gözlendi.

e-ticaret iş yeri sayısında %44’lük bir rekor artış yaşadık, sanal dünyada, 47 bin mağaza sayısına ulaştık…

Raporda dikkat çeken bir başka veri, kayıtlı e-ticaret firması sayısındaki artış oldu. 2009 yılının ilk üç ayında, bir önceki yılın aynı dönemine oranla, e-ticaret iş yeri sayısı %44 artarak 47 bine ulaştı. Toplam harcamalar içinde hala düşük bir oran olsa da, internet üzerinden yaptığımız alışveriş limiti, geçmiş dönemlere göre artarak 2 Milyar TL’ye ulaştı.

Aynı dönem içinde, internetteki mağazalardan en çok elektronik eşya ve uçak bileti aldık. Başta sigorta olmak üzere, düzenli ödemelerimizi de internetten yapmaya devam ettik.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.