İnternette ‘nefret’in sonu yok

Sosyal medyanın da etkisiyle internette nefret söylemlerini kullanan web sayfalarının sayısı durmadan artıyor.

16.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Sosyal medyanın da etkisiyle internette nefret söylemlerini kullanan web sayfalarının sayısı durmadan artıyor.

Dünyada sosyal ağların getirdiği ivmeyle çeşitlenen ve hızlanan bilgi ve görüş paylaşım olanakları, beraberinde istenmeyen sonuçları da getiriyor. En çok göze çarpanların başındaysa, ayrımcı hakaretler ve sanal örgütlenme modeliyle gelişen nefret söylemi.

Son açıklanan 2010 rakamlarına göre dünyada ‘nefret’ söylemi kullanan ve nefret suçlarını doğrudan veya dolaylı teşvik eden web sayfası sayısı yüzde 20 artış göstermiş durumda. Üstelik bunun da önemli bir bölümü müzik ve video gibi yaratıcı malzemeleri kullanarak etki alanını ve yayılma hızını artırıyor.

Dünyayla birlikte aynı anda İstanbul’da düzenlenen Social Media Week’te (Sosyal Medya Haftası) tartışılan konulardan biri de sosyal ağlarda zemin bulan nefret söylemiydi.

Hafta kapsamında düzenlenen Yeni Medya’da Nefret Söylemi başlıklı oturumda konuşan Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Mutlu Binark, Birleşmiş Milletler’in nefret suçlarına ilişkin tanımından yola çıkarak yapılan belirlemelerde, ırkçı içerik taşıyan ve terörist propagandaya kadar varan içerikleri barındıran site sayısının 10 bin geçtiğini söyledi.

Simon Wiesenthal Merkez’inin raporlarına göre ırkçı, cinsiyetçi ve diğer ayrımcı nitelikte nefret ifadelerinin sürekli kulllanıldığı site ve sosyal medya sayfaları 2010’da bir önceki yıla göre yüzde 20 artış gösterdi.

Binark, nefret içerikli mesajların özellikle sosyal ağlarda en yaratıcı biçimde sunulduğunu, dolayısıyla pek çok kişi tarafından sanki popüler kültür ürünü gibi doğal algılandığının altını çizdi. Facebook’taki nefret gruplarından ve müzikle videonun destekleyici unsur olarak kullanıldığı ayrımcı sayfalardan örnekler gösteren Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Tuğrul Çomu da, nefret söyleminin bu şekilde kullanımının zaman zaman ‘eğlendirici’ olduğunu, hakaretlerin bu yolla sıradanlaştırılmasının da tehlikeli sonuçlar doğurduğunun altını çizdi.

Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.