İnternette hakaret artık siteyi kapatma sebebi

Telekomünikasyon Kurumu (TK), kişisel hakaret içeren internet sitelerinin yargı kararına...

09.07.2008 - 09:46 | MediaCat

Telekomünikasyon Kurumu (TK), kişisel hakaret içeren internet sitelerinin yargı kararına gerek duyulmadan kapatılmasını öngören yasal bir düzenlemeye gidiyor.

Bu tür sitelerin kapatılabilmesi için, kendi arzusu olmadan hakkında site açılan ve o sitede kendisine hakaret edilen kişinin başvurusu yeterli sayılacak. Kendi adına site açıldığını ve buradan hakaret içeren yayınlar yapıldığını ispat eden kişilerin kapatma talebi, mahkeme kararı beklenmeksizin yerine getirilecek. TK, yeni düzenlemeyle hızla gelişen bilişim teknolojisinin, kanunî altyapının yetersizliğini fırsat bilenler tarafından kötü amaçlarla kullanılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor. Düzenleme, sadece kişisel hakaret içerikli siteleri kapsamayacak. İnternet üzerinden korumasız bilgisayarlara girerek verileri alan kötü amaçlı kullanıcılarla, zombi adı verilen hackerlar da nasibini alacak. 3 ay içinde tamamlanması öngörülen yasal düzenleme, Ulaştırma Bakanlığı’nın izniyle uygulanmaya başlanacak.

Kaynak:Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.