Internet kullanıcısı 2 milyarı aşacak

BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından yapılan açıklamaya göre ...

21.10.2010 - 00:00 | MediaCat

BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından yapılan açıklamaya göre internet kullanıcı sayısı bu yıl 2 milyarı aşacak. Bu rakam dünya nüfusunun üçte birine denk geliyor.

ITU’nun yaptığı açıklamaya göre kullanıcı sayısı son 5 yılda 2 katına cıktı. Bu yıl bilgisayar kullanmaya yeni başlayan 226 milyon kişinin 162 milyonu gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları.

Bununla birlikte 2010 yılı sonunda gelişmiş ülkelerin nüfusunun yüzde 71’i internet kullanırken gelişmekte olan ülkelerde bu oran yalnızca yüzde 21. Uluslararası İletişim Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre gelişmekte olan ülkelerin çok hızlı bir şekilde internet kullanımını arttırmaları gerekiyor, ancak bu sayede yeni iş imkanları oluşturulabilir, üretkenlik arttırılabilir ve ekonomide uzun vadeli rekabet avantajı elde edilebilir.

ITU tarafından belirlenen internet kullanım oranları şu şekilde: Avrupa nüfusunun yüzde 65’i, Amerika’nın yüzde 55’i, Afrika  ve Asya’nın yüzde 21.9’u.

Evlerin yalnızca yüzde 13.5’inde internet bulunan gelişmekte olan ülkelerde  okul, iş yeri ve halka açık yerlerde internet kullanımının oranı oldukça kritik seviyede. Gelişmiş ülkelerde ise evlerin yüzde 65’inde internet bulunuyor.

Yapılan diğer bir araştırmaya göre ise gelişmekte olan ülkelerde cep telefonu internete göre çok daha önemli bir iletişim aracı olarak kullanılıyor.

reuters.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.