Intel yöneticileri kadınların Davosu’nda

Intel Yönetim Kurulu Başkanı Jane Shaw ve Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, 5 – 7 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen 21. Küresel Kadın Konferansı’nda yer aldı. Kadınların Davosu’nda konuşan Intel Yönetim Kurulu Başkanı Jane Shaw kadınlara farklı bir öneri getirdi: “Kendinize çalıştığınız şirketlerde sponsorlar edinin. Kariyeriniz için onlar da size destek olsun.” […]

09.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Intel Yönetim Kurulu Başkanı Jane Shaw ve Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, 5 – 7 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen 21. Küresel Kadın Konferansı’nda yer aldı. Kadınların Davosu’nda konuşan Intel Yönetim Kurulu Başkanı Jane Shaw kadınlara farklı bir öneri getirdi: “Kendinize çalıştığınız şirketlerde sponsorlar edinin. Kariyeriniz için onlar da size destek olsun.”

Bu yıl Türkiye’de gerçekleştirilen 21. Küresel Kadın Zirvesi’ne katılan önemli isimler arasında Intel Başkanı Jane Shaw da vardı. “Kadınların Davosu” diye anılan zirve için İstanbul’a gelen Intel Başkanı Jane Shaw, “Küresel Alanda Yönetim Kadrosunda Çeşitliliği Hızlandırmak” başlıklı oturumda kadınların iş hayatında daha iyi noktalara gelmeleri için önerilerini katılımcılarla paylaştı.

Kadınların işe girişinin, şirketlerde sayılarının artmasının kota yoluyla olamayacağını belirten Shaw, “Kadınlar koltuk doldurmak için değil, başarılı oldukları için iş hayatında daha fazla görev almalılar. Bunun için de kadınların sesini daha fazla duyurması, yaptıkları başarılı işleri daha çok göstermeleri gerekiyor” dedi. Shaw, yapılan tüm araştırmaların bünyelerinde kadın sayısını artıran şirketlerin finansal gücünün ve kârlılığının arttığını net biçimde ortaya koyduğunu söyledi. İşe ilk giriş yıllarına bakıldığında kadın–erkek oranının birbirine yakın olduğu görülürken yıllar geçtikçe kadınlar iş yaşamından çekilmeye başladığını ve üst kademelerde kadın sayısının azaldığını anlatan Shaw, bunun nedenleri yeterince sorgulanmadığı için şirketlerin kendileri için büyük katkısı olacak yetenekleri kaybettiğini ifade etti.

Kadınlara yeni bir kariyer önerisi: “Kendinize sponsor bulun”

Intel Başkanı Jane Shaw’un kadınlara alışık olmadığımız bir önerisi de oldu. Shaw, kadınlara çalıştıkları şirketlerde kendilerine sponsor bulmaları önerisinde bulundu. Yol gösteren, fikir veren ve önerilerde bulunan mentordan farklı bir yapı olan sponsorluk hakkında bilgi veren Shaw, “Çalıştığınız şirkette kendinize bir sponsor seçin. Ona yaptıklarınızı, başarılarınızı anlatın, ne gibi yeni görevlere talip olduğunuzu söyleyin. Sponsorunuz, sizin için kredisini kullanır, zaman içinde şirket içinde yeni pozisyonları size önerir, size göre olan alanlar hakkında size bilgiler verir. Böyle bir sponsorla kariyerinizde daha hızlı yol alabilirsiniz” diye konuştu.

Intel Türkiye Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz’den Dünya bakanlarına öneriler: “Ekonomik büyüme için kadınlara yatırım şart”

Küresel Kadın Zirvesi’nin konuşmacılarından Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz de dünyanın dört bir yanından 24 ülkeden 29 bakanın katıldığı “Kamu-özel sektör işbirlikleri: Kızların ve Kadınların Ekonomik Fırsatlarını Geliştirmek” başlıklı basına kapalı özel oturumda, “Kadın ve Teknoloji” konulu bir konuşma yaptı. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında kadın ve erkekler arasında yüzde 40 ila 60 uçurum olduğunu kaydeden İldeniz, Orta Doğu Bölgesi’nde tüm internet kullanıcılarının sadece yüzde 6’sının kadın olduğuna dikkat çekti. Sosyal hayata daha aktif katılan ve bağlı olan kadınların topluma çok daha fazla katkı sağladığını anlatan İldeniz, teknolojinin kadınların ekonomik gelişimini de desteklediğini vurguladı. Burkina Faso, Kamerun, Kenya, Latin Amerika ve Hindistan’da yapılan çeşitli araştırmalardan örnekler veren İldeniz, kadınların iş gücüne daha fazla katıldığı ülkelerde yoksulluğun daha hızlı azaldığını ve ekonomik büyümenin hızlandığını vurguladı. İldeniz devletlerin bu konuda öncülük etmesi; devletler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün işbirliğiyle topyekün bir çaba harcanması gerektiğini kaydetti. İldeniz, bu işbirliğine güzel bir örnek olarak Intel Türkiye ve Futuristler Derneği tarafından hayata geçirilen TeknoKadın Projesi’ni anlattı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.