MediaCat

13’üncü dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp’te 13’üncü dönemin şampiyonları belli oldu.

13’üncü dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

InstaChamp’in 13’üncü dönemi tamamlandı. Hedef kitlesinin markaya dair en çok ilgi duyduğu konulardan birini içgörüye çevirip bunu Instagram’a uygun ve interaktif biçimde değerlendiren Cicibebe Interactive Formats’ın; 30 Ağustos’a Emrah Safa Gürkan’la bir araya gelerek farklı perspektiften bakan Vestel ise Feed&Stories’in şampiyonu oldu.

14’üncü dönemin şampiyonu olmak için…

Instagram’da reklam şeklinde yayınlanmış tüm işlerin Interactive Formats ve Feed & Stories’den oluşan iki bölümde başvuruya açık olduğu InstaChamp’te bir sonraki dönemin şampiyonu olmak için son başvuru tarihi 13 Şubat.

instachamp.mediacat.com üzerinden yapılan başvuruların 13 Şubat’tan önceki üç ay içinde Instagram’da reklam olarak yayınlanmış olması gerekiyor.

13. dönemin şampiyonları Vestel ve CicibebeFeed&Stories

Özgürlüğe Vesile

Reklamveren: Vestel
Reklam Ajansı: Leo Burnett İstanbul
Medya Ajansı: SEM

Strateji

Tüm markaların her sene kutladığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’na farklı bir perspektiften bakılmak istendi. Milli mücadeleyi sürdürerek ülke topraklarının geri kazanıldığı önemli günün arkasında yatan, pek bilinmeyen ayrıntılar gün yüzüne çıkarılmalıydı. Influencer işbirliğiyle ortaya konulan video seriyle, büyük bir zafer olan 30 Ağustos’un yalnızca taarruzla kazanılmadığını, bu zaferde küçük ayrıntıların da ne kadar önemli olduğu gösterildi.

13. dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

Mecraya uygunluk

Çalışmayı hayata geçirmek için Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden Emrah Safa Gürkan’la çalışıldı. Ele alınan konular proje detaylandırıldıktan sonra Instagram’da yer alan üçlü grid yapısına uygun olacak şekilde üç farklı videoyla hayata geçirildi.

13. dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

Sonuç / Ölçümleme

Marka ve Emrah Safa Gürkan’ın sosyal medya hesaplarında paylaşılan içeriklerle toplamda 6 milyon 850 bin 412 izlenme, 9 milyon 990 bin 897 görüntülenme, 1 milyon 929 bin 187 etkileşim, 21 bin 552 beğeni ve bin 882 yorum elde edildi ve projenin başarısı kanıtlandı.

13. dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

Yaratıcılık

Proje ülke tarihinin önemli zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın tarihteki önemini ve bu zaferin hangi detaylarla kazanıldığını göstermek için hayata geçirildi. Emrah Safa Gürkan ile uzun süren karşılıklı çalışmalardan sonra savaşın kaderini değiştiren birçok ayrıntı içerisinden en önemli üç tanesi (yumurta, futbol topu ve at nalı) videolara taşındı.

13. dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

13. dönemin şampiyonları Vestel ve CicibebeInteractive Formats

ETİ Cicibebe Instagram Filtresi

Reklamveren: ETİ Cicibebe
Reklam Ajansı: Limon İnternet ve Sosyal Medya Yönetim
Medya Ajansı: MG Media

Strateji

ETİ Cicibebe ile büyüyen nesiller, onun lezzetinden yıllar geçse de vazgeçemedi ve böylece marka için temel hedef kitle olan anneler haricinde yeni bir hedef kitle oluşturdu. Bu topluluğu harekete geçirecek ve markanın konuşulma hacmini artıracak bir kampanya yapmaya karar verildi. Başlıca içgörüler, tüketicilerin paket üzerindeki bebeğin kim olduğunu merak etmeleri ve pakette çocuklarının veya kendilerinin yüzlerini görmek istemeleriydi. Proje bu noktalardan yola çıkılarak tasarlandı.

13. dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

Mecraya uygunluk

Kreatifler Feed ve Stories ile uyumlu, sessiz izleyenler için süper desteğiyle, ayrıca seslendirme de eklenerek dinamik bir akışla kurgulandı. Deneyimi Facebook ile destekleyip etkiyi artırmak adına filtrenin Instant Experience versiyonu hazırlandı. Filtre ile etkileşime geçen kullanıcılar ürün paketiyle eğlenceli bir deneyim yaşarken, onları Banabi platformuna yönlendiren CTA butonu sayesinde deneyimi alışverişle tamamlamalarına imkân verildi ve mecra etkin şekilde kullanıldı.

13. dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

Sonuç / Ölçümleme

Instagram üzerinden Feed ve Stories olarak yayınlanan duyuru paylaşımlarıyla toplam 2,4 milyon kişiye erişildi ve 4,5 milyon gösterim alındı. Bununla birlikte efekt ile; 6 milyondan fazlası organik olmak üzere toplam 11 milyon gösterim, 2,5 milyondan fazlası organik olmak üzere toplam 4,2 milyon açılış, 680 binden fazlası organik olmak üzere toplam 1,2 milyon çekim ve 150 binden fazlası organik olmak üzere toplam 265 bin paylaşım elde edildi.

13. dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

Yaratıcılık

Strateji uygulanırken Instagram’ın filtre teknolojisinden yararlanarak amaçlanan kişiselleştirilmiş deneyim yaratılmış oldu. Ön ve arka kameralarla çalışan filtre sayesinde kullanıcılar, kendilerine özel Cicibebe paketlerini dijital ortamda deneyimleme fırsatı buldu. Böylece, dijital mecralarda sıklıkla rastlanan ve kullanıcıların kendi imkânlarıyla oluşturdukları kişiselleştirilmiş Cicibebe paketleri artık herkesin kullanabileceği bir tool ile geniş kitlelere yayıldı.

13. dönemin şampiyonları Vestel ve Cicibebe

InstaChamp 13. Dönem Jüri Üyeleri

  • Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)
  • Irmak Emekdaş (Facebook Türkiye, Sektör Lideri)
  • Atakan Demirci (OMD Türkiye, Dijital Direktör)
  • Toygun Yılmazer (TBWA\Istanbul, CSO)
  • Ertuğ Tuğalan (Medina Turgul DDB, ECD

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.