MediaCat

İnsan beynine en yakın bilgisayarlar 2020’de

IBM bilim adamı Cohn’a göre insan beyni gibi hareket eden, insanların davranış kalıplarını taklit edebilen makinelere az kaldı.

İnsan beynine en yakın bilgisayarlar 2020’de

IBM’in düzenlediği “Connected 2012 İstanbul” etkinliğinin en dikkat çekici konuklardan biri dünyaca ünlü IBM bilim adamı, mucit Dr. John Cohn’du. Hâlihazırda kendi adına onlarca patenti bulunan Cohn, dünyadaki yeni teknolojiler, inovasyon ve hayatımızı değiştirecek bilimsel çalışmalarla ilgili çarpıcı bir sunum yaptı.

“Toplu iğne büyüklüğündeki örneklerle yüzlerce hastalık, virüs, bakteri ve  biyolojik tehditlerle ilgili testlerin ‘çipler üzerindeki laboratuvarlarda’ gerçekleşeceği bir döneme doğru ilerliyoruz” diye belirten Cohn genetik hastalıkların ve DNA’ların daha kolay ve daha az maliyetle anlaşılmasını sağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarına değindi. “Aynı şekilde kişiselleştirilmiş tıp imkânlarının önü açılacak ve antibiyotik tedavisine dayanıklı bakterilerin direncini kırmak ve örneğin Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) gibi çok kritik hastalıklarla mücadele etmek mümkün olacak” dedi.

Araştırma ve Geliştirme alanına her yıl 6 milyar dolar bütçe ayıran IBM’in labaratuarlarında çalışan binlerce bilim adamının bilgisayarları; koku, duyu, davranış kalıplarını algılama özelliklerine sahip bir konuma taşıdığından söz ederken “Hatta şu anda el yazısını tanıyan bilgisayarlar var. 2020 yılına geldiğimizde bunu çok daha ileri taşıyacağız. Süper bilgi işlem ve nanoelektronikle bilgisayarlar; nörobilim açısından karmaşıklıkları anlama derecesi çok gelişmiş, pek çok açıdan insan beyni gibi hareket eden, insanların davranış kalıplarını taklit edebilen makineler olarak karşımıza çıkacak” dedi.

Bilgi işlemin hayatımızı nasıl değiştirdiğinin bir göstergesi olarak IBM Watson teknolojisini örnek veren Cohn, “Örneğin, üniversitede bir araştırma görevlisi tıp alanında mevcut veya yeni teşhislerin güvenilirliğini değerlendirirken Watson’dan yardım alacak. Bilişsel bilgi işlemde insan dilini anlama ve sorulara yanıt verme yetenekleriyle Watson bir dönüm noktasıdır. İlk etapta Jeopardy yarışması için üretilen Watson sadece 1 yıl gibi kısa bir zaman zarfında ticari alanda da kullanılmaya başladı. IBM çok yakın bir zamanda Watson’un tıp alanındaki çığır açan yansımalarını duyuracak ve bilgi işlemin potansiyeli bizi bir kez daha şaşırtacak” diye sözlerine ekledi.

Büyük ve hızlı verilerin aynı zamanda pek çok yeni fırsatı da beraberinde getirdiğini söyleyen Cohn, analitiğin en büyük katkısının, belirsiz ilişkisel verileri 10 dakika yerine 1 saniyeden kısa bir zaman içerisinde analiz etme yeteneği olduğunun altını çizdi.

2005 yılında yüksek performanslı özel devreler için tasarım otomasyonu alanındaki katkılarından dolayı “IEEE Bilim Adamı” seçilen Cohn, 30 yıldır IBM’de çip teknolojileri üzerine çalışıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.