IKEA’dan sanat için atan kalplere özel bir koleksiyon

Markadan, paradan ziyade duyguların konuştuğu bir kampanya.

22.05.2019 - 15:48 | Sencer Uçar

IKEA'dan sanat için atan kalplere özel bir koleksiyon

Beş yıldan bu yana her yıl ünlü ya da gelecek vaat eden sanatçı ve tasarımcılarla işbirliği yaparak Art Collection adıyla ürün serisi çıkaran IKEA, bu yılın kilim odaklı özel koleksiyonu için de aralarında Louis Vuitton Sanat Yönetmeni ve Off-White Kurucusu Virgil Abloh, Japon enstalasyon sanatçısı Misaki Kawai, İngiliz moda tasarımcısı Craig Green, Comme des Garçons’un kalpli logosunun ardındaki kişi Filip Pagowski’nin de bulunduğu birçok isimle çalıştı.

Geçmiş yıllardan aldığı dersle de birlikte, bu yıl Art Collection’da yer alan kilimlerinin, ürünleri ilk sıradan alıp internette uçuk rakamlara satmaya çalışan fırsatçılardan ziyade gerçek sanatseverlerle buluşturma niyetindeki marka, devreye sanat için atan kalplerin dilinden anlayan tarayıcıları, “he(art) scanner”ları soktu.

Ogilvy Social Lab Brüksel imzalı kampanya kapsamında markanın Anderlecht’teki mağazalarından birinde sergilenen kilimlerle ilgilenen potansiyel müşterilere, beyin dalgalarını ve kalp atışlarını ölçen tarayıcılar verildi. Bu sayede, kilimleri inceleyenlerin içsel tepkileri ölçüldü. Ölçümlerde kilim karşısında heyecanlanan hatta sevgiyle dolan kişilere ürünleri satınalma seçeneği sunuldu.

Kampanya Anderlecht sınırları içerisinde işe yaramış olabilir ancak özel koleksiyonda yer alan ürünlerin ikinci el alışveriş sitelerinde uçuk fiyatlara satıldığını ekleyelim.

KÜNYE

  • Reklamveren: IKEA
  • Reklam Ajansı: Ogilvy Social Lab Brüksel
Kaynak: Ad Age