MediaCat

IKEA Kataloğu tarihe karışıyor

IKEA 70 yıl sonra kataloğuyla vedalaşma kararı aldı.

IKEA Kataloğu tarihe karışıyor

IKEA Kataloğu’nun 1951’de 285 bin kopyayla başlayan 70 yıllık yolculuğu, müşterilerin online’a yönelmesi ve kataloğa olan talebin düşmesi nedeniyle sona eriyor. Zirveyi 2016’da 50’yi aşkın pazarda 200 milyon kopyayla gören katalog, önümüzdeki yıl son kez basılacak. Kataloğun online versiyonu da düzenlenmeyecek.

Kataloğun 70 yıl boyunca IKEA’nın en bilinen ve en sevilen ürünleri arasında yer aldığını ve milyarlara ilham verdiğini söyleyen Inter IKEA Systems Genel Müdürü Konrad Grüss, okur sayısındaki düşüşe işaret ederek, IKEA Kataloğu’nun başarılı kariyerini saygılı bir şekilde sonlandırma kararı alındığını belirtti. Duygu yüklü bir karar verdiklerini belirten Grüss, “Kopya sayısı azaldı ama aynı zamanda insanların internet sitemizi, uygulamaları ve sosyal medyayı daha fazla kullanır hale geldiklerini gördük. Katalog gitgide daha az önemli hale geldi” dedi.

IKEA Kataloğu ilk olarak 1950 yılında, siyah beyaz çizimlerle 16 sayfa basılmıştı. Ertesi yıl 68 sayfaya çıkan katalog 285 bin kopya basılmış ve dağıtımı yalnızca Güney İsveç’te gerçekleşmişti. Dünyanın dört bir yanında tüketicilerin hayatında önemli yer edinen katalog 1998 yılından itibaren online’a taşınmıştı. Katalog bu yıl 40 milyon kopyayla yayımlanmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.