İK profesyonellerinin 2012 gündeminde büyüme var

Monster’ın 25. Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı’nda 205 insan kaynakları profesyoneli arasında yaptığı anket, istihdam beklentilerinin nabzını tuttu.

10.10.2011 - 00:00 | MediaCat

Monster’ın 25. Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı’nda 205 insan kaynakları profesyoneli arasında yaptığı anket, istihdam beklentilerinin nabzını tuttu. Ankette doldurulması en zor pozisyonun teknik olduğu ön plana çıkarken İK dünyasının büyük çoğunluğunun 2012 yılında büyümeye odaklanması dikkat çekti.

Monster, Personel Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) 29 – 30 Eylül tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlediği “25. Avrupa İnsan Yönetimi Konferansı”nda insan kaynakları sektörü ve istihdamın nabzını tutan bir anket düzenledi. 205 insan kaynakları yöneticisinin katıldığı anketten insan kaynakları profesyonellerinin ana gündemini oluşturan işe alım güçlükleri, geride bırakılan yılın değerlendirilmesi ve gelecekten beklentiler gibi konulara dair çarpıcı veriler elde edildi.

İK profesyonelleri en çok teknik pozisyonları doldurmakta zorlanıyor

“Doldurmakta en çok zorlandığınız pozisyonlar neler” sorusunun sorulduğu ankette 205 insan kaynakları profesyonelinin %36’sı “Teknik Pozisyonlar” yanıtını verdi. Ankette, doldurulmakta en çok zorlanılan diğer pozisyonlar ise şöyle sıralandı: Üst Düzey Yönetici (%21), Satış (%17), İdari (%11), Diğer (%8), Pazarlama (%7).

2011 istihdam açısından verimli bir yıl oldu

Monster’ın yönelttiği “İstihdam hedefleriniz açısından 2011 verimli bir yıl oldu mu?” sorusuna, İK profesyonellerinin %76’sı “Evet” yanıtını verirken, 2011’in istihdam açısından verimsiz bir yıl olduğunu düşünenlerin oranı %24 olarak gerçekleşti.

İK’cıların %30’u 2012 yılına iyimser bakıyor

İnsan kaynakları profesyonellerinin 2012 yılı değerlendirmesinde verilen yanıtların oranı birbirlerine çok yakındı. Gelecek yıla dair beklentileri “İyimser” olanların oranı %30 olarak gerçekleşirken bunu %28 ile “Heyecanlı” ve %26 ile “Ölçülü” izledi. 2012’ye “Kaygılı” bakanların oranı ise %16’da kaldı.

2012 yılında İK’cıların odağında “Büyüme” var

“2012 yılında istihdam açısından odağınız ne olacak” sorusuna 205 İK profesyonelinin çoğunluğu %73 gibi yüksek bir oranla “Büyüme” yanıtını verirken istihdam odağını “Hayatta Kalma” olarak belirleyen insan kaynakları profesyonellerinin oranı %14 olarak gerçekleşti. Anket katılımcılarının %11’i 2012’yi bir “Toparlanma” yılı olarak görürken, yalnızca %2’lik kısmı istihdamda “Küçülme” yanıtını verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.