ICCO 2012 dünya raporu açıklandı

İletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler sektörünün dünyadaki sesi ICCO’nun (International Communications Consultancy Organisation) 2012 dünya raporu yayınlandı.

20.07.2012 - 00:00 | MediaCat

Türkiye temsilciliğini İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği İDA’nın üstlendiği uluslararası iletişim danışmanlığı birliği ICCO’nun 2012 dünya raporu yayınlandı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkede yapılan araştırmalarda büyüme oranları dikkat çekiyor. İletişim danışmanlığı, 2011 yılında 2010 yılındaki iyileşmenin de üzerine çıkarak önemli bir gelişim gösterdi ve reklamcılık ile diğer alanlara kıyasla pazarlama iletişimi harcamalarından daha fazla bir pay elde etti.

Raporda Brezilya, Rusya, Hindistan ve Avustralya’nın iletişim danışmanlığı gelirlerini yaklaşık yüzde 20 oranında artırdığı görüldü. Bununla beraber; İskandinav ülkeleri, diğer Kuzey Avrupa ülkeleri, Türkiye ve Birleşik Devletler ise yüzde 10’u bulan bir oranda artış kaydetti. Buna karşın, Güney Avrupa ülkeleri bu olumlu eğilime zıt bir istatistiğe sahip. Devam eden kamu borcu krizinin en ağır şekilde hissedildiği Slovenya, İspanya ve Portekiz’de yüzde 20’lik bir düşüş gözlemlendi.

Rapora göre 2012 yılı gelir artışı beklentisi 2011 yılı ile benzerlik gösteriyor. BRIC ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin), Avustralya, Kuzey Avrupa ülkeleri, ABD ve İngiltere hakkında olumlu tahminler yapılıyor. Ancak Güney Avrupa ülkelerindeki iletişim danışmanlığı firmaları, yüksek işsizlik oranları ile özel ve kamu sektörü harcamalarındaki geniş çaplı küçülmelere karşı mücadele etmeye devam edecek.

Müşteri tarafından yönlendirilen sektörler

2011 yılındaki büyümede, özellikle iletişim danışmanlığı açısından en gelişmiş ve en büyük iki pazar olan ABD ve İngiltere’de, tüketici/marka pazarlama hizmetleri tercih ediliyor. Ayrıca kurumsal iletişim ve kamu iletişiminin yanı sıra kriz iletişimi taleplerinin etkisi de görülüyor. Tüm bu taleplerin oluşmasında her geçen gün büyüyen dijital ve sosyal medyanın etkisi net bir şekilde hissediliyor.

Bu yıl küresel halkla ilişkiler danışmanlığı almak isteyen yeni müşterilerin enerji, bankacılık & finans ve sağlık hizmetleri gibi sektörlerden olması tahmin ediliyor. Halkla ilişkilere bütçe ayıran kamu sektörü, bazı ülkelerde gelişirken özellikle tasarruf tedbirlerinin yürürlükte olduğu ülkelerde düşüşlere neden olacak. Tüketim ürünleri şirketlerinin de gelişen pazarlar dâhil olmak üzere ABD ve İngiltere’de 2012 boyunca iletişim danışmanlığı harcamalarını arttırmaları bekleniyor. Bununla birlikte İtalya ve Fransa gibi zayıf tüketici güvenine sahip ülkelerdeki iletişim harcamalarında azaltma yapılması bekleniyor.

Hizmet alanları ne olacak?

Dijital/sosyal medya, kamu iletişimi, kriz & sorun yönetimi hizmetlerinde uluslararası anlamda talep artarken, etkinlik yönetimi hizmetlerinde büyük bir olasılıkla azalma beklentisi söz konusu.

Mesleğin karşılaşacağı engeller

Araştırma yapılan ülkelere göre iletişim danışmanlığının gelecekte karşılaşacağı ilk beş engel (üçüncüsü için bir eşitlik durumu söz konusudur) önem sırasına göre şöyle sıralanıyor:

1. Personel Seçimi
2. Fiyatlandırma
3. Müşteri Bütçeleri
4. Kârlılık
5. Ölçüm

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.