HIV’e karşı “Tek Ses”

293 kişinin sesi tek sese dönüşürse...

30.11.2022 - 15:12 | MediaCat

HIV'e karşı "Tek Ses"

Birlikte HIV’den Güçlüyüz Platformu, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’ne özel yeni kampanyasında yüzlerce insanın sesini “Tek Ses”te birleştirdi.

Hekimler, dernekler, sivil toplum kuruluşları, gazeteciler ve ünlülerin destek verdiği kampanya kapsamında 293 kişinin sesinden okunan umut dolu mesaj, yapay zekâ aracılığıyla tek sese dönüştürüldü.

Sosyal medyada bir paylaşım zinciri yaratmayı ve Türkiye’de HIV’e ilişkin farkındalığı artırmayı amaçlayan kampanya filminin ilk gösterimi, tüm paydaşların katılımıyla düzenlenen lansman buluşmasında gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Volkan Korten, Prof. Dr. Fehmi Tabak ve Prof. Dr. Özlem Altuntaş Aydın, Pozitif-İz Derneği Kurucu Üyesi Çiğdem Şimşek ve Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Canberk Noyan Harmancı’nın katılımlarıyla Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen buluşmada HIV hakkında doğru bilinen yanlışlar ve kamuoyu farkındalığını artırmaya yönelik adımlar konuşuldu. Türkiye’nin, tedaviye erişim ve tedavi başarısı konularında hedeflere yakın olduğunu vurgulayan uzmanlar, tanı alanında hedeflerin gerisinde kalındığının altını çizdi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak vaka sayılarındaki artışa rağmen özellikle Covid-19 döneminde tanı/test merkezlerine başvurularda azalma görüldüğüne dikkat çekerken; Prof. Dr. Volkan Korten konuya ilişkin, ” İsim ve kimlik bilgileri istenmeden ücretsiz HIV testi yapılan ve ülkemizde sadece altı adet olan gönüllü danışmanlık ve test merkezi sayıları ve kapasiteleri artırılmalıdır, genişletilerek tüm Türkiye’ye yayılmalıdır. Ayrıca tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ‘kendin yap’ testlerinin gerekli düzenlemelerle hızlı bir şekilde kullanıma sunulması gereklidir” çağrısında bulundu.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Altuntaş Aydın da Türkiye’de HIV’in az ve yanlış bilindiğine vurgu yaparak, “Bu virüsün nasıl bulaştığı, tedavisinin olduğu, düzenli tedavi sayesinde bulaşmasının önlenebileceği ve ayrıca HIV ile yaşayanlarda etkili tedaviler ile virüs bastırıldığında bu kişilerin yaşamlarını sağlıklı şekilde sürdürebildiklerinin ve çalışabildiklerinin toplum tarafından bilinmesi önemlidir” eklemesinde bulundu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.