Hitler’in yasaklı filmi vizyona giriyor

30 yıldır gösterimi yasak olan film Almanya ve ABD'de tekrar vizyona girecek...

03.08.2010 - 00:00 | MediaCat

30 yıldır gösterimi yasak olan film Almanya ve ABD’de tekrar vizyona girecek. Philippe Mora’nın yönettiği ve Hitler’in ev yaşamını anlatan, içinde Hitler’in sevgilisi Eva Braun tarafından 16mm kamera ile çekilmiş ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış renkli görüntülerin de yer aldığı 1973 tarihli ‘Swastika’ adlı film ABD ve Almanya’da tekrar vizyona giriyor.

Beyazperde.com’un haberine göre, ilk gösterildiği günden beri ismi her geçtiğinde tartışmalar yaratan yapım, Hitler’in insani yüzünü yorumsuz olarak yansıtmaya çalışıyor.

CANNES’IN EN ÇOK TARTIŞMA YARATAN FİLMİ
Hitler filmde çocuklarla oynarken, misafirlerini ağırlarken ve kahvaltı yaparken görülüyor. 1973 yılında Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan film, o günden beri Almanya’da yasaklı.
Yönetmen Mora’nın "Cannes tarihinin en tartışma yaratan filmi. İnsanların bağırıp kavga ettiği ve birbirlerine sandalyeler fırlattığı tek film" olarak bahsettiği bu yasaklı yapım, Cannes macerasından sonra Fransa, İngiltere ve ABD’de dağıtımcı bulmayı başarmıştı. Fakat daha sonra gizemli bir şekilde ortadan kalkan film, aradan geçen 30 yılda sadece bazı özel film kulüplerinde ve üniversitelerde gösterildi.

NAZİLERİN PEŞİNDE
30 yıl aradan sonra film restore edildi ve Hitler’le misafirleri arasında geçen konuşmalar dudak okuyucular tarafından deşifre edilip filme eklendi. Film ilk kez 1 Ağustos’ta, Polonya’da yönetmenin diğer filmleriyle birlikte ‘Era New Horizons Film Festivali’nde gösterilecek.
Son 30 yıldır Los Angeles’ta yaşayan yönetmen, Nazi döneminde çekilmiş ve keşfedilmeyi bekleyen daha çok film olduğunu, bu yüzden Almanya’ya gidip 3. Reich dönemi çekilmiş ev filmleri hakkında bir televizyon belgeseli çekeceğini söyledi.

haberturk.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.