Hayatınızda ‘ikna’ var mı?

İkna ile manipülasyon arasındaki ince çizgiyi anlayabilmek de ancak iknayı iyi bilmekle mümkün…
01.05.2015 - 08:56

İkna sadece pazarlama alanında, marka dünyasında ya da siyasette değil, sosyal yaşamda da önemli ihtiyaç. İkna etmek ya da ikna olmak hayatın her alanında kilit önemde. Günlük yaşamda, aşkta, sosyal ilişkilerde ya da aile ilişkilerinde ikna becerisine sahip olmak son derece hayati. Ayrıca ikna ile manipülasyon arasındaki ince çizgiyi anlayabilmek de ancak iknayı iyi bilmekle mümkün…

İknayı tetikleyen faktörler bilim dünyasının uzun süredir cevabını aradığı soruların başında geliyor. Psikoloji alanındaki bilim insanları onlarca yıldır iknayı tetikleyen faktörleri araştırıyorlar.

Pazarlamacılar, reklamcılar, araştırmacılar, psikologlar, yönlendiriciler, satışçılar, siyasetçiler, siyasi iletişimciler… İnsanların kararlarını etkileyebilmek için ne yapıyorlar, nasıl yapıyorlar? Bir kişinin başka bir kişiye “evet” demesinin nedenleri neler? Hangi faktörler iknanın temelini oluşturuyor? Bu faktörler hangi durumlarda nasıl etkiliyor bizleri? İnsanların itaat etmesini sağlayan faktörler neler? Bir taleple karşılaştığımızda “evet” ya da “hayır” dememizi etkileyen psikolojik nedenler var mı? Sosyal psikologların “itaat psikolojisi” dediği kavram tüm toplumlarda aynı anda geçerli kurallara mı tabi? Uzun süredir bilim insanları bu soruların yanıtlarını arıyor, alıyor ve her geçen yıl yeni yanıtlar bulunarak devam ediyor.

Cialdini’nin global araştırması

Robert Cialdini ikna alanında dünyanın en önemli bilim insanlarından biri. Onlarca yıldır yaptığı bilimsel araştırmalarla iknayı tetikleyen faktörleri 30’dan fazla ülkede araştırdı. Araştırmalarını reklamcılar, dilenciler, dini gruplar, kiliseler, satışçılar gibi iknaya dayalı meslek grupları ile iknaya maruz kalan hedef kitleleler arasında gerçekleştirdi.

Bu araştırmalar sonucunda Cialdini şunu keşfetti: “Evet” cevabını elde etmek için kullanılan taktikler ne olursa olsun, davranışları yönlendiren temel bazı psikolojik faktörler var.

İkna ile manipülasyon arasındaki ince çizgiyi anlayabilmek de ancak iknayı iyi bilmekle mümkün…

Cialdini, iknaya giden yolu kolaylaştıran bu faktörlerden altı tanesinin kültürlerden, hayat tarzlarından ve milletlerden bağımsız olduklarını ve bunların evrensel prensipler olarak her yerde işe yaradıklarını farketti. Prof. Cialdini işte tüm dünyada geçerli olan bu altı prensibi ve onların çalışma mekanizmalarını çok sayıda örnekle birlikte “İknanın Psikolojisi” adlı kitabında topladı. İknanın Psikolojisi yayınlandığı günden bu yana hem dünyada hem de Türkiye’de en çok satan ilk üç kitap arasında yer alıyor. 20 yılı aşkın bir süre bu kitabın performansını geçebilen ve iş dünyası yayınları arasında bu kadar süredir bu başarıyı tekrar edebilen bir başka eser yok. Prof. Cialdini, alanda yaptığı araştırma ve gözlemlerle elde ettiği yeni bilgilerle kitabını birkaç yılda bir güncellemeye devam ediyor.

İşte bizim de MediaCat kitapları arasında neredeyse 15 yıldır yayınladığımız “İknanın Psikolojisi” kitabını özel kılan şey, bir popüler psikoloji kitabı olmamasına karşın her türden okurun anlayacağı basitlikte olması, dünyanın her coğrafyasında, her türlü iş kolunda ve hatta hayatın her alanında geçerli kuralları içermesi. Akademik ve ağdalı bir dilden uzak ama tümden bilimsel gerçekleri aktarması. Özetle bu kitap, bilimin ne denli faydalı ve herkesin kişisel hayatıyla ne kadar ilgili olabileceğini gösterdiği için yıllardır tüm dünyada en çok satan pazarlama kitapları arasında yer alıyor.

Cialdini Brand Week Istanbul’da

Bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Brand Week İstanbul 16-21 Kasım 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Pek çok sürpriz konuşmacı ve etkinliğin yer alacağı bu yılki Brand Week İstanbul’un en önemli konuklarından biri de Robert Cialdini olacak. Cialdini pazarlamacılar, marka yöneticileri, reklamcılar başta olmak üzere tüm sektörle araştırmalarının en güncel sonuçlarını paylaşacak. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen akademisyenleri ile buluşacak.

Bu büyük buluşma için şimdiden yerinizi ayırmanızı öneririm. Tabi eğer işinizde ve hayatınızda “ikna”nın ne kadar önemli olduğunu biliyorsanız. Ve tabii bu konuda kendinizi yıkılmaz kılmak istiyorsanız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.