Havayolunda dev ortaklık

İngiliz havayolu şirketi British Airways ile İspanyol havayolu şirketi Iberia, birleşme için ön anlaşma imzaladılar...

13.11.2009 - 00:00 | MediaCat

İngiliz havayolu şirketi British Airways ile İspanyol havayolu şirketi Iberia, birleşme için ön anlaşma imzaladılar.

7 milyar dolar değerindeki ön anlaşmanın gelecek yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Gelir düzeyi açısından dünyanın üçüncü büyük havayolu şirketini yaratacak olan anlaşma ile oluşacak yeni şirkette, British Airways yüzde 55 hisseye, Iberia ise yüzde 45 hisseye sahip olacak.

Merkezi Londra’da bulunacak olan yeni şirket, toplam 419 uçakla, 205 noktaya uçuş yapacak.Maliyet etkin bir yeniden yapılanmayla çalışacak olan yeni şirketin, yıllık 22,4 milyar dolarlık bir gelire sahip olması bekleniyor. Öte yandan, Iberia, yılın üçüncü çeyreğinde 24,5 milyon dolar zarar ettiğini bildirdi.

JAPONLARDAN BÜYÜK ZARAR

Bu arada, Japon Havayolları (JAL), mali yılın ilk yarısında 1,5 milyar dolarlık zarar açıkladı.

Japonya’nın en büyük havayolu şirketi JAL, borçlarını yeniden yapılandırarak, yeniden karlılığa dönmek amacıyla, Japon ticaret hukuku sisteminde şirketlere nefes alma imkanı sağlayan, “dönüşüm prosedürü” hakkından yararlanmak amacıyla başvuruda bulundu. JAL, küresel durgunluk ve Domuz gribi nedeniyle önemli düzeyde zarar etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.