Harvard, Ülker’in Godiva başarısını örnek gösterdi

Ülker'in 2007 sonunda, dünyanın lider premium çikolata üreticisi Godiva'nın satın alınması sırasında ve sonrasında yürüttüğü strateji...

16.12.2009 - 00:00 | MediaCat

Ülker’in 2007 sonunda, dünyanın lider premium çikolata üreticisi Godiva’nın satın alınması sırasında ve sonrasında yürüttüğü strateji, Amerika’nın önde gelen iş dünyası yayınlarından Harvard Business Review’un da ilgisini çekti.

Yayın, Ülker markalarını bünyesinde bulunduran Yıldız Holding’in Godiva’yı satın almasının ardından izlediği yönetim stratejilerini, Aralık 2009 sayısında ele aldı.

Dergi, ‘Birleşmeler ve Satın Almalar’ bölümünde ‘Satın aldığınız şirketi entegre etmeyin, onlarla işbirliği yapın’ başlığıyla yayımlanan makalede konuya geniş yer ayırdı. Makale, gelişmekte olan ülkelerdeki şirketlerin Batılı şirketleri satın alması sonrasında izledikleri farklı bir yönetim anlayışını ve bu anlayışın avantajlarını ortaya koyuyor.

Yazıda bu yeni yönetim anlayışı, satın alınan şirketlerin kültürlerini değiştirmeden, şirket yönetimine tam otonomi vererek ve onları bağımsız bir şirket (stand-alone company) olarak konumlamak olarak açıklanıyor ve bu yeni yaklaşım ‘ortaklık’ olarak adlandırılıyor. Yıldız Holding’in Godiva yönetim stratejisinin bu yeni ‘ortaklık’ yaklaşımı paralelinde, başarılı bir uygulama olduğunu vurguluyor.

Makalede, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in Godiva’ya olan ilgisi, "Benim için Godiva, çikolata pazarının Kaşıkçı Elması’dır. Ben onu parlatıp bir kolye yapacağım ve dünyanın çeşitli yerlerinde tanıtacağım." sözleriyle aktarılıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.