Hani Facebook’un imdat düğmesi

Çocukların internetteki güvenliğinden sorumlu üst düzey bir İngiliz emniyet yetkilisi, Facebook ve MySpace gibi arkadaşlık sitelerinin...

19.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Çocukların internetteki güvenliğinden sorumlu üst düzey bir İngiliz emniyet yetkilisi, Facebook ve MySpace gibi arkadaşlık sitelerinin, çocukların güvenliğini sağlamak için gerekeni yapmamakla suçladı.

CEOP, İngiltere’de her ay on binin üzerinde istismar şikayeti alıyor.
Bu iki internet sitesi, çocuk yaşta kullanıcıların kendileriyle internet üzerinden temas kuran yetişkinlerle sorun yaşadıkları zaman kullanabileceği bir "imdat düğmesi" oluşturmayı kabul etmedi.

İngiltere hükümetinin emniyet müdürlüğü bünyesinde kurduğu Çocuk İstismarı ve İnternet Koruma Merkezi (CEOP), her ay 10 bine yakın tehdit ve istismar şikayeti alıyor.

CEOP yetkilisi Jim Gamble, üç yıl süren çabalar ardından Bebo adlı sosyal iletişim sayfasının "imdat butonu" uygulamasını kabul ettiğini ancak Facebook ile MySpace’in bu uygulamayı kabul etmemek için meşru bir neden öne süremediğini söylüyor.

Facebook’un bir sözcüsü ise, kullanıcılarının güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu savundu.

"İmdat düğmesi caydırıcı etki yapar"
Çocuklara cinsel tacizde bulunanları ve onları herhangi bir şekilde tehdit edenleri takip etmek üzere kurulan CEOP, başka sayfalara yerleştirilen düğmelerin onbinlerce kişi tarafından kullanıldığını belirtiyor.

İmdat düğmesine tıklayan kişiler, internet güvenliği ve cinsel taciz suçları konusunda uzmanlaşmış polis memurlarıyla iletişime geçebiliyor.

Polis memuru Jim Gamble, çocuklara cinsel taciz ya da onları korkutma amacıyla bir sayfaya giren kötü niyetli kişilerin, "imdat düğmesi" gibi önlemlerle caydırılabileceğini söylüyor.

İngiltere Çocuk İstismarı ve İnternet Koruma Merkezi, çocukların güvenliğine yeterince önem vermemekle suçladığı Facebook ve MySpace gibi sayfalardan gelen istismar şikayetlerinin beklenilenin çok altında olduğunu, bunun nedeninin de kullanıcıların istismarı kolayca duyurma olanağından yoksun olmaları olduğunu söylüyor.

Bu hafta başında yayımlanan bir kamuoyu araştırması sonuçları, İngiltere’de düzenlenen bir ankete katılan 2.000 kişiden yarısının sosyal iletişim sitelerini kullanırken istismara uğradığını ortaya koydu.

 

Kaynak: www.stargazete.com

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.