GSM’ciler arasında rekabet kızışıyor

"Sektördeki en sert rekabete tanıklık edilecek" diyerek tanımlanan yeni dönemde 10 milyon kişinin...

28.07.2008 - 10:42 | MediaCat

GSM operatörleri, kasım ayında başlayacak olan numara taşınabilirliği savaşı için “cep”hanesini doldurmaya başladı.

“Sektördeki en sert rekabete tanıklık edilecek” diyerek tanımlanan yeni dönemde 10 milyon kişinin operatör değiştirmesi bekleniyor. GSM operatörleri değişim rüzgârından en yüksek payı kapmak için önümüzdeki 1 ay içinde sıkı kampanyalara start verecek. Turkcell mevcut 35 milyon abonesini tutabilmek için cazip tarife seçeneklerine odaklanırken sektördeki en sert rekabete CEO’suz giren Vodafone, küresel deneyimini Türkiye’de avantaja dönüştürmeyi amaçlıyor. Türk Telekom’un desteğini arkasına alan Avea’nın kozu ise kamu personeline yönelik olan tarife seçenekleri olacak.

Turkcell 5 değeri öne çıkaracak

Numara taşınabilirliği cep telefonu kullanıcılarının numara esaretine son verecek. Yeni dönemde aboneler kendilerine en cazip gelen tarife seçeneğini GSM operatöründen bağımsız olarak seçebilecek. Önümüzdeki bir yıl içinde Türkiye’deki 60 milyonu geçen GSM abonesinin en az yüzde 10’luk kısmının kullanıcısı olduğu operatörü değiştirmesi bekleniyor. Turkcell, varolan kampanyaları daha da cazip hale getireceğini açıkladı.
Turkcell yeni süreçte de en fazla kişinin tercih ettiği şirket olma özelliğini kimseye kaptırmamak için rekabette 5 değeri öne çıkaracağını söylüyor.

Turkcell yetkilileri, “Farklı fiyat teklifleri devam edecek. Kaliteli iletişim için yatırımları 400 milyon dolardan 800 milyon dolara çıkardık. Altyapıyı iyileştiriyoruz. Marka işbirlikleri sürecek. Kampanyalarda sürprizler olacak” diyor.

Numara taşınabilirliği ile abone değişiminin yüzde 10’lar seviyesinde olacağını belirten Turkcell yetkilileri, pazar paylarında ciddi değişimin olmayacağını düşünüyor. Uygulamanın başlamasından 6 ay sonra sabit hatlar için de numara taşınabilirliğinin olması gerektiğine dikkat çeken yetkililer, tek oyuncunun olduğu bu pazarın ise bir an önce rekabete açılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Vodafone küresel deneyime güveniyor

Vodafone, numara taşınabilirliğinin uygulandığı birçok ülkedeki deneyimini Türkiye’ye aktarmak istiyor. Vodafone’un da en güçlü silahı cazip kampanyalar olacak. Bir ay içinde numara taşınabilirliğiyle ilgili büyük bir lansman yapmaya hazırlandıklarını açıklayan Vodafone yetkilileri, çok seçenekli tarifelerle, numarasını değiştirmeden operatörünü değiştirmek isteyen kullanıcılar için alternatif olacaklarını açıklıyor. Şirket, 12-13 yıldır aynı numarayı kullanan ve numaralarını değiştirmek istemeyen kullanıcı pastasından büyük pay istiyor.

Avea pazarlama faaliyetlerine başladı

Avea ise yeni sürece teknik altyapısını hazırlayarak başladı. Merkezi Referans Veritabanı’nın kurulumunu Vodafone’la birlikte tamamlayıp, Telekomünikasyon Kurumu’na devretti. İnternet sitesinde aboneleri bilgilendirmek amacıyla numara taşınabilirliğin ne olduğunu anlatan bir bölüm açtı. Numara taşınabilirliğin sağlıklı bir şekilde uygulanması için gerekli olan abonelerin kimlik bilgilerinin doğrulanması aşamasına geçti. Hem varolan hem de yeni gelecek aboneler için pazarlama faaliyetlerine başladı. Avea CEO’su Cüneyt Türktan, yeni dönemde, numara değiştirmemek adına yüksek faturaya mahkumiyetin biteceğini belirterek, “Türkiye’de kişilerin operatör bağımlılığı pek yok, numara bağımlılığı var. Numara taşınabirliliği geldiği zaman ilk yıl içinde yüzde 10-15’lik bir hareket olabilir. Tahminen 6-9 milyon kişi operatör değiştirebilir. Ancak bu kişilerin de operatör değiştirebilmesi için ara bağlantı ücretlerinin düşük olması, şebeke içi, şebeke dışı fiyatların ayarlanması gerekiyor” açıklamasını yapıyor.

Kaynak:Referans

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.