Lufthansa’da süresiz grev

Almanya'nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa'nın yer ve kabin ekipleri, ücret konusunda yaşanan...

28.07.2008 - 10:48 | MediaCat

Almanya’nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa’nın yer ve kabin ekipleri, ücret konusunda yaşanan anlaşmazlıklar ardından süresiz grev başlattı. Havayolunda 13 yıldan bu yana yaşanan ilk grevin, Almanya’nın en büyük 10 havalimanını etkilemesi bekleniyor.

Grevi örgütleyen kamu sendikası verdiği eylem kararını, üyelerinin yüzde 90,7’sinin onayı üzerine aldıklarını bildirdi. Lufthansa’nın da diğer havayolu şirketleri gibi, yükselen yakıt fiyatlarından olumsuz etkileniyor.

52 bin çalışanı temsil eden sendika, iş bırakma eylemlerinin aşamalı olarak başlatılacağını böylece şirketin sorunları çözmek için önceden plan yapamayacağını belirtti. Çalışanların ücret artışı talebine, Almanya’da yüksek enflasyon oranının yol açtı. Grev ülkede hem iç hem de aralarında Türkiye uçuşlarının da bulunduğu dış hat uçuşlarını etkileyecek.

Almanya’da havayolu sektöründeki çalışanların yanı sıra, demiryolu işçileri ve öğretmenler de bu yılın başlarında ücret artışı talebiyle greve gitmişlerdi.

Kaynak:BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.