Google’dan suçlamalara cevap

Daha önceden Microsoft’a Tekel suçlamasıyla 1 milyar 700 milyon euro para cezası kesen Avrupa Birliği’nin...

02.12.2010 - 00:00 | MediaCat

Daha önceden Microsoft’a Tekel suçlamasıyla 1 milyar 700 milyon euro para cezası kesen Avrupa Birliği’nin gözüne kestirdiği Google, iddialara cevap verdi. Google, arama motorunun çalışma tarzına açıklık getirdi.

AB Komisyonu, toplam dört arama motorunun şikayetini değerlendirdi. Şikayetçiler arasında ingiliz Foundem, Fransız Ejustice ve Microsoft Grubu’na ait Ciao da yer alıyor. Soru işaretlerinin giderilmesi için AB Komisyonu yetkilileriyle yakın işbirliğine gideceklerini açıklayan Google, grubun başarısının rakiplerini huzursuz ettiğini kaydetti. Şikayetçi firmalar, arama sonuçlarında alt sıralara çekilerek zarara uğratıldıklarını ileri sürmüşlerdi.Google’ın açıklamasında ise arama sayfalarının kullanıcı odaklı geliştirildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, "bir numaralı önceliğimiz, kullanıcı sorgularının en doğru ve hızlı şekilde yanıtlanmasıdır" dedi. Google, arama sonuçlarıyla reklam içeriğinin kesin hatlarla birbirinden ayrıldığını, ücretli içeriğin arama sonuçlarında yukarıya çekilmesinin söz konusu olmadığını duyurdu. „Müşteri memnuniyeti bizde esastır" denilen açıklamada, Google’ın arama motorunun saydam bir işleyişe sahip olduğu vurgulandı.Şikayetin içeriğiAvrupa Birliği’nin rekabetten sorumlu birimi, rakip şirketlerden gelen şikayetler üzerine Google’ın piyasadaki hakimiyetini kötüye kullanıp kullanmadığını soruşturmaya karar vermişti.

AB yetkilileri, Google’da diğer arama motorlarıyla ilgili arama sonuçlarının en alt sıralara çekildiği suçlamasının yöneltildiğini kaydetmişlerdi. Google’ın ayrıca rakiplerinin reklamlarını arama sayfalarında göstermediği de iddia edilmişti. Rakiplerinden gelen şikayetler yerinde bulunur ve rekabet kurallarının ihlal edildiği belirlenirse bilişim devi Google yüksek para cezasına çarptırılabilir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.