Google’a ‘yalancı tık’ cezası

Siber âlemdeki gücünü gün geçtikçe artırmanın yanısıra bir reklam mecrası olarak büyük bir mesafe kaydeden Google, ABD’de yargı duvarına çarptı.

31.07.2006 - 00:00 | MediaCat

Siber âlemdeki gücünü gün geçtikçe artırmanın yanısıra bir reklam mecrası olarak büyük bir mesafe kaydeden Google, ABD’de yargı duvarına çarptı. Arkansas Eyalet Mahkemesi, dünyanın bir numaralı arama motorunun, reklamverenlere 90 milyon dolarlık bir geri ödeme yapmasına hükmetti. Karar ‘tıklama dolandırıcılığından’ mustarip reklamverenlerin zararlarını tazmin etmeyi amaçlıyor.

Bu zamane suçu, internet reklamlarına mükerrer tıklama yaparak reklamverenlerin mecra faturalarını şişirme fiiline dayanıyor.

Google yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamada, yalancı tıklamalardan kaynaklanan bu sorun yüzünden, reklamveren faturalarının ‘yapay olarak’ şiştiğini kabul etmişti. Şirket bunun üzerine, yakın zamanda reklamverenlere, reklamlarının online seyrini yakından takip etmelerini kolaylaştıracak ve ‘geçersiz’ tıklamaları tespit edip temizlemelerini mümkün kılacak yeni bir hizmet sunmuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.