Google’a dava açıldı

Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Teksas Mahkemesi, Google’ın ABD’deki arama...

07.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Teksas Mahkemesi, Google’ın ABD’deki arama ve reklam servisleri hakkında tekelleşme davası açtı. Washington’daki piyasa düzenleyicileri, Google’ın geçmişte yaptığı anlaşmaların piyasanın rekabet ortamına zarar verip vermediğini araştırırken, Teksas Mahkemesi’nin Başkanı Greg Abbott, soruşturmayı daha da genişleterek, “online ticarette oluşan tedirginlikler” üzerine soruşturma açtı.

Teksas Mahkemesi, Google hakkındaki soruşturmayı Amerika merkezli şirketler olan myTriggers, Sourcetool/ Trade Comment ve İngiliz Foundem’in şikayetleri üzerine başlattı. Sorguda arama motorunun adil bir şekilde çalışıp çalışmadığı, neden bazı şirketlerin sıralamalarda daha düşük puan aldığı soruldu. Google’ın Hukuk Danışmanı Don Harrison, “Google’ın en büyük amacı her zaman kullanıcılarına en iyi sonucu vermeye çalışmaktadır. Diğer bir deyişle biz kullanıcılara odaklanıyoruz, web sitelerine değil. İnternetteki bütün web siteleri ilk sonuç sayfasının en üst kısımda yer alamaz. Amazon, Shopping.com ve Expedia gibi web sitelerinin en başta yer almalarının sebebi verdikleri hizmetlerin kaliteli olmasından dolayı. Daha düşük kalitede olanların daha alt sıralarda olması şaşırtıcı değildir” dedi.

Arama motorunun adil kullanılmadığı iddiası Google için ilk değil. Geçtiğimiz Temmuz ayında merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Rekabet Kurumu, gelecekte Google hakkında tekelleşme incelemesi yapabileceklerini açıklamışlardı. Rekabet Kurumu Başkanı Joaquin Almunia, Microsoft’un da aralarında bulunduğu üç şirketin Google’ın arama motorunu haksız yere kullanarak rakiplerinin derecesini düşürdüğü iddiası üzerine inceleme başlattıklarını bildirmişti.

gazetevatan.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.