Sıfır sorun politikasının marketing ufukları

MediaCat Eylül sayısında, akıl liderliğini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı Komşularla Sıfır Sorun Politikası’nı...

07.09.2010 - 00:00 | MediaCat

 

MediaCat Eylül sayısında, akıl liderliğini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı Komşularla Sıfır Sorun Politikası’nı masaya yatırıyor. Nihai olarak Türkiye’nin çevresinde geniş bir ticaret hinterlandı oluşturmayı amaçlayan bu politika Türk markalarına neler vaat ediyor?

Türkiye hem iç politikasıyla hem de dış politikasıyla tarihi bir dönemeçten geçiyor. Yakın geçmişte devlet aklına ‘dört bir yanımız düşmanlarla dolu’, ‘Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur’ anlayışı hakimken, bugün ‘gizli anayasa’ olarak anılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde yapılması öngörülen değiliklikle şimdiye kadar düşman ve tehdit olarak anılmaış komşu ülkelerin artık tehdit olmaktan çıkarılması söz konusu.

Bu noktaya bir anda ve teadüfen gelinmedi. Sürecin arkasına patenti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olan ve kararlılıkla sürdürülen ‘komşularla Sıfır Sorun Politikası var. Bu politika nihai olarak Türkiye’nin çevresinde geniş bir ticaret hinterlandı oluşturmayı amaçlıyor. Yumuşatılan ilişkilerin, imzalanan anlaşmaların, yapılan yolların, açılan uçak hatlarının, kaldırılan vizelerin ardındaki esas neden bu.

THY’NİN ÇİZDİĞİ RESİM
Bu politikanın ilk hedefinde Ortadoğu, Kafkas, Balkan, karadeniz ülkeleri gibi yakın komşular var ama orta ve uzun vadede bu siyaset-ticaret halkasının çapını genişletmeye dönük somut bir irade olduğunu gözlemlemek de mümkün. Belki uçuş destinasyonları arasına son zamanlarda birçok yeni dış hat Türk Hava Yolları’nın son yıllarda yeni açttığı hatlara yakından bakmak, bu temel politikanın vizyonu hakkında bir fikir verebilir. Çünkü THY’nin yeni açılan dış hatları Türkiye’nin yeni dış politikasını destekler nitelikte bir seyir izliyor.

PEŞPEŞE KALKAN VİZELER
Bu konuda fikir verecek bir başka gösterge ise son zamanlarda gerçekleştirilen yoğun diplomatik çabalar sonucu karşılıklı olarak vizelerin kaldırıldığı ülkelerin sayısı. Buna göre son bir yılda aralarında Suriye, Pakistan, Arnavutluk, Libya, Ürdün, Lübnan ve Rusya gibi bölge ülkeri de bulunan birçok ülke yapılan anlaşmalar uyarınca Türkiye ile vizeleri kaldırdı. Böylece Şu anda Türkiye ile karşılıklı olarak vize uygulanmayan ülkerin sayısı 61’i bulmuş durumda.

SIFIR SORUN POLİTİKASININ FARKLI BOYUTLARI
Türkiye’nin stratejik bir akla daynan bu yeni dış politikasının birçok boyutu var. Yaşanan çok boyutlu süreci doğru anlamak için bu politikanın ve bu politikaya eşlik eden yeni ekonomik yönelimlerin Türk girişimcilerine, markalarına, Türk reklam, medya ve eğlence endüstrilerine, kısacası Türk iş dünyasına neler vaat ettiğine bakmak gerekiyor.
Dosyamızda ilk olarak sıfır sorun politikasının şekillendirmekte olduğu yeni bölge koşullarında iş yapmak isteyebilecek Türk girişimcilerine bir ufuk sunmak üzere, ilk sözü yıllardır Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve İran’da iş geliştirme ve pazarlama konusunda danışmanlık yapan, bu ülkelerin pazarlarını, medyasını ve tüketicisini yakından tanıyan Murat Akan’a bıraktık.
Ardından uzun süredir söz konusu bölgede iş yapan, ürün ve hizmet satan markaların yöneticilerine söz verdik. Bölge ülkelerinde uzun zamandır iş yapan ve buralarda artık yerleşik markalara dönmüş Collezione ve Damat’ın tecrübelerini dinledik.

AJANS DENEYİMLERİ
Sürecin bir başka boyutu yaratıcı iletişim ya da reklamcılık konusundaki işbirliği imkanları. Bunun için proaktif teşebbüsleri ya da içinde bulundukları global reklam network’ünün yönlendirmesi sonucu bölge ülkelerinde reklam hizmleri sunan iki ajansa, Manajans JWT’nin ve Art Grup’un yöneticilerine kulak verdik.

İşin bir başka boyutu ise global şirketlerin bünyasinde bölge pazarlarını yöneten Türk yöneticileri. Türkiye ve başta İstanbul birçok global şirket için bölgesel bir yönetim merkezi konumunda. Bunun en iyi örneği olarak The Coca-Cola Company, devasa bir bölgeyi İstanbul’dan yönetiyor. Yıllardır Procter & Gamble’da görev yapan Levent Kömür de bu yolda zirveye yürüyen Türk yöneticilerden biri. Daha önce Procter & Gamble Mısır’da Pazarlama Direktörlüğü görevini üstlenen, şu anda ise Güney ve Doğu Afrika Bölgesi Pazarlama Direktörlüğü görevini yürüten Kömür bu dosyada, işin politikanın ötesine uzanan boyutlarına dikkat çekiyor.

TÜRKİYE’NİN YUMUŞAK GÜCÜ
Türkiye’nin sıfır sorun politikasıyla yaratmak istediği geniş ticaret hinterlandı içinde kolayca ilerlemesini, Türk markalarının bu pazarlarda daha hızlı yol almasını sağlayacak en güçlü faktörlerden biri ise, Türkiye’nin yumuşak gücü olarak nitelendirilen medya ve eğlence endüstrisi. Türkiye’nin son zamanlardaki en popüler iki dizisi Aşk-ı Memnu ve Ezel’in yapımcısı olan Ay Yapım, bu iki başarılı yapımını çok yakında Ortadoğu ve Balkan ekranlarında göstermeye hazırlanıyor.

TEŞVİK KURUMLARI
Türk markalarının dış pazarlarda yatırım yapmasını kolaylaştırmak ve teşvik etmek amacıyla hareket eden kurumlardan olan, “Türkiye’nin yabancı ülkeler ve uluslararası topluluklarla olan ekonomik, ticari, sınai ve mali ilişkilerini izlemek, bu ilişkilerin kurulmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak” hedefini taşıyan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Sekreteri Ufuk Yılmaz, kurum olarak hedefledikleri noktaları açıklıyor.

‘Komşularla Sıfır Sorun’ politikasının ve bu politikanın Türk markalarına vaat ettikleri konusunda deneyimlerini aktaran yetkin isimlerin görüşlerini MediaCat’in Eylül sayısında bulabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.