Google’a 25 milyar euro’luk dava

Google'a dijital reklamcılık alanındaki faaliyetleri sebebiyle iki ayrı ülkede haksız rekabet davası açıldı.

14.09.2022 - 16:34 | Simge Şenses

AB'den Google'a rekabet soruşturması

Google, İngiltere ve Hollanda’da kendisini dijital reklam pazarındaki konumunu rekabete aykırı şekilde kullanmakla suçlayan 25 milyar euro’luk bir tazminat davasıyla karşı karşıya.

Çevrimiçi reklam pazarının önemli oyuncularından olan şirket, yayıncılar ve reklamverenler arasındaki çevrimiçi reklam alanlarının satışını koordine eden reklam teknolojisi pazarındaki gücünü kötüye kullanmakla itham ediliyor.

Açılan davanın taraflarından biri olan Belçikalı hukuk firması Geradin Partners’tan Damien Geradin, “Toplumumuzda hayati bir rol oynayan yerel ve ulusal haber medyası da dahil olmak üzere yayıncılar, Google’ın rekabete aykırı davranışından uzun süredir zarar görüyor” dedi.

Bir Google sözcüsü ise The Guardian’a yaptığı açıklamada suçlamalara şu sözlerle yanıt verdi: “Google, Avrupa’daki yayıncılarla yapıcı bir şekilde çalışıyor – reklam araçlarımız ve reklam teknolojisi alanındaki birçok rakibimizin araçları, milyonlarca internet sitesinin ve uygulamanın içeriklerini finanse etmesine yardımcı oluyor ve her büyüklükteki işletmenin etkili bir şekilde yeni müşterilere ulaşmasına yardımcı oluyor. Bu spekülatif ve fırsatçı davayla şiddetle mücadele edeceğiz.”

Dava aracılığıyla yayıncılar, Google’dan geçmiş yıllarda almaları gereken reklam gelirlerini talep edecek.

Kaynak: The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.