MediaCat

Google yapay zekâ destekli arama özelliğini yaygınlaştırıyor

Google, ABD’de başlattığı SGE (Search Generative Experience) aracını yeni coğrafyalarda da kullanıma sunuyor.

Google yapay zekâ destekli arama özelliğini yaygınlaştırıyor

Google, üretken yapay zekâ desteğiyle geliştirdiği arama deneyimini ABD’nin ardından Hindistan ve Japonya’daki kullanıcılarıyla buluşturacağını duyurdu. SGE (Search Generative Experience) olarak anılan araç, bahsi geçen yeni pazarlarda Google’ın Arama Laboratuvarları aracılığıyla sunulacak.

İlk olarak mayıs ayında gerçekleşen Google I/O Geliştirici Konferansı’nda tanıtılan SGE, kullanıcılara, herhangi bir konu hakkında sordukları sorulara yanıt alabilecekleri yapay zekâ destekli bir sohbet modu sunuyor. Geçtiğimiz aylarda bu deneyimi video ve görsel desteği, yerel bilgiler ve seyahat önerilerinin yanı sıra özetler, tanımlar ve kodlamayla ilgili sorgularda daha fazla destek sağlayan yeni araçlarla da geliştiren şirket, alınan yanıtların kaynağına ulaşmayı kolaylaştıracak yeni bir özellik de sundu. Bugün itibarıyla yapay zekâ destekli aramalar sonucunda ulaşılan bilgilerin yanında ilgili web sayfalarının görüntülenmesine olanak sağlayan yeni bir ok simgesi bulunacak. İlk olarak ABD’de devreye alınacak olan özellik, ilerleyen haftalarda Hindistan ve Japonya’da da kullanılabilecek.

Google’ın tespitine göre SGE, lansmanından bu yana genç kullanıcılar arasında daha popüler. En yüksek memnuniyet puanına sahip olan kesim de sorularını cümle formunda, etkileşime açık biçimde sormayı seven 18-24 yaş arası kullanıcılar.

Google, aynı zamanda yapay zekâ destekli destekli sohbet deneyimine entegre çalışan bir reklam modelini de test ediyor. Ancak insanların entegre reklamları faydalı bulduklarını iddia etse de henüz tıklanma oranları hakkında veri sağlamış değil.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.