Google ve Oreo’dan işbirliği

Android'in yeni sürümü "Android Oreo" yakında akıllı cihazlarda.

22.08.2017 - 10:39 | Arzu Nilay Kocasu

Google ve Oreo'dan işbirliği

Google ve Oreo, Android’in yeni sürümü için bir işbirliğine gittiğini duyurdu. Buna göre, Android O’nun adı artık resmî olarak Android 8.0 Oreo. Bu, markanın bir yiyecekten ilk ilham alışı değil. Google 2013 yılında Android 4.4 için KitKat adını kullanmıştı.

Mondelēz Sözcüsü Valerie Moens’in yaptığı açıklamaya göre Oreo’nun ismini kullanmak için Mondelēz’e herhangi bir ödeme yapmayan Google’ın markayla işbirliği ikilinin “Oreo ve Android hayranları için inovatif ve eğlenceli deneyimler yaratmak amacıyla tasarlanmış bir dizi küresel inisiyatife ortaklık etmeleri” esasına dayanıyor. Android-Oreo kahramanının holografik bir versiyonunun yansıtıldığı bir drone uçuşu, Android ve Oreo markalı kurabiyeler ve yeni kahramanın yer aldığı dört kısa film bu anlaşma kapsamında gerçekleştirilecek etkinlik ve projelerden bazıları.

Google’ın Güneş tutulması sırasında tanıttığı Android 8.0 Oreo ile gelecek en büyük yenilikler arasında arka planda çalışan uygulamalar için pil tasarrufu, videolar için PiP (picture-in-picture) modu ve bildirimleri tek seferde hızlı bir şekilde görmek / silmek için uygulama ikonlarının üzerinde bildirim butonları gibi özellikler bulunuyor. Android Oreo, Google’ın akıllı telefonlarına gelecek bir güncellemeyle kullanılabilecek. Pixel, Nexus 5X, Nexus 6P ve Pixel C listenin başındaki cihazlar. Ancak Project Treble sayesinde diğer cihazlar da daha kısa sürede güncellenebilecek.

Ayrıca, Google’ın iPhone 8 ile rekabet amacıyla, önümüzdeki dönemde Oreo işbirliğiyle yeni Pixel telefonlarını duyurması bekleniyor.

Kaynak: Fast Company, Washington Post

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.